Kadeřavost broskvoně

Taphrina deformans

Hostitelské rostliny
Broskvoň

Popis
Na mladých listech broskvoní vznikají zpočátku mírně vypouklé žlutozelené, později červené skvrny nebo puchýře. Tyto skvrny se velmi rychle zvětšují, zduřují a tím deformují (zkadeřavějí) listovou čepel. Na spodních částech napadených listů se v květnu vytvářejí bělavé povlaky houby. Zkadeřené listy zasychají a opadávají. Na plodech někdy vznikají červené skvrny s nepravidelným okrajem. Výjimečně je napadáno i dřevo letorostů. Tyto letorosty jsou pak kratší a deformované. Napadány mohou být jen mladé nerozvinuté listy do velikosti 1 až 1,5 centimetru. U napadených stromů je větší nebezpečí jejich poškození mrazy. Kromě broskvoní mohou být napadány i mandloně a broskvomandloně.

Životní cyklus
Především na povrchu rostlinných částí v korunách stromů přezimují blastospory. Menší část těchto spor přetrvává za šupinami pupenů. Blastospory jsou velmi odolné k nepříznivým podmínkám. Mohou přežívat i déle než 1 vegetační sezónu. Na jaře po vyrašení dochází k redistribuci blastospor na mladé rostlinné části, především listy a k infekcím. K infekcím dochází pouze u mladých nerozvinutých listů (do 1-1,5 cm).
Na napadených částech se koncem května a především v červnu vytvářejí vřecka, v nichž se diferencují spory. Spory klíčí v pučivé pseudomycelium, na kterém se oddělují blastospory, které přetrvávají do dalšího roku.

Přípravky na ochranu rostlin