Rez plevová

Puccinia striiformis

Hostitelské rostliny
Obilniny, trávy

Popis
Již na podzim se mohou objevují zpočátku na špičkách listů malé nenápadné žlutooranžové jednotlivé kupky s uredosporami. Od časného jara (duben, květen) se na listech rozšiřují typické prosvětlené proužky, na kterých za podmínek příznivých pro rez záhy vznikají citrónově žluté ihned pukající kupky, uspořádané kolem listových nervů. Proužky se dále rozšiřují, splývají v dlouhé pruhy a posléze se kupky objevují na plevách, pluchách i obilkách. Nakonec se vyskytnou kupky zimních výtrusů (teleutospory), které jsou převážně na pochvách, stéblech i rubu listů. Jsou opět drobné, čárkovité avšak hnědé až černé a trvale kryté.
Pokud začínají závažné epidemii, tak se v porostu zprvu objeví již z dálky viditelná žlutá ohniska napadených rostlin a posléze se napadení rozšíří na celý porost. Pokud byla epidemie zbržděna (na př. suchým, horkým počasím nebo odolností odrůdy) mohou se vyskytnout méně typické příznaky v podobě proužkovitých chloróz či nekróz, bez tvorby kupek.

Životní cyklus
Choroba přes léto přežívá na živých rostlinách výdrolu a na časně setých ozimech. Přezimuje na ozimech jako mycelium nebo uredosporami.
Mezihostitel není známý. Na jaře se začnou tvořit nové kupky uredospor už od 2°C a již v květnu či začátkem června šíření rzi kulminuje. Při teplotách nad 20 °C již kupky odumírají a periody horkého počasí brzdí epidemie.
Spory se šíří především větrem.

Práh škodlivosti
Sloupkování - 5% infikovaných odnoží.
Metání - 15 % infikovaných odnoží.

Přípravky na ochranu rostlin