Rez pšeničná

Puccinia triticina

Hostitelské rostliny
Pšenice

Popis
Od června do srpna se v závislosti na podmínkách objevují na líci listů okrově hnědé až rezavě červené kupky. Příznaky jsou méně často viditelné na pochvách, zřídka stéblech okrově hnědé až rezavě červené kupky, které pukají a uvolňují uredospory. Později jsou na rubu listů černé kupky, které zůstávají kryté tzv. teleutosporové stadium.
Rez se vyskytuje téměř pravidelně ve všech oblastech pěstování pšenice. Poměrně vzácné je závažné poškození výnosu. Vzhledem k tomu že se choroba obvykle vyskytuje velkoplošně bývá její vliv na kvalitu a výnos významný.

Životní cyklus
Choroba přezimuje jako mycelium nebo uredospora na ozimých pšenicích nebo na výdrolu. Rez pšeničná je teplomilná, proto se až při teplém počasí jara a časného léta se začínají rychle tvořit nové kupky uredospor, které znovu infikují hostitelskou rostlinu. Teleutospory, které se tvoří na zrajícím obilí, mohou přezimovat a na jaře přecházejí na žluťuchy, které jsou primárním hostitelem. Pro šíření rzi však není přenos z primárního hostitele významný.
Optimální podmínky pro šíření této rzi jsou optimální teploty 15-20 °C a ovlhčení povrchu rostlin rosou. Tvorba mycelia a spor není citlivá na vysoké teploty, takže se tato rez může rozšířit i v suchých a teplých létech. Riziko epidemie stoupá u náchylných odrůd a při vysokých dávkách dusíku.

Práh škodlivosti
Konec sloupkování - 5-15 % infikovaných odnoží.
Konec metání - 10-20 % infikovaných odnoží.
(nižší hodnoty platí pro náchylné odrůdy)

Přípravky na ochranu rostlin