Bzunka ječná

Oscinella frit

Zařazení
Třída: Hmyz - Insecta
Řád: Dvoukřídlí - Diptera
Čeleď: Zelenuškovití - Chloropidae

Hostitelské rostliny
Především oves, méně pšenice, ječmen, nejméně žito. Jařiny jsou napadány více než ozimy a čisté kultury více než směsky. Živnými rostlinami je také kukuřice a různé druhy trav včetně pýru plazivého.

Škodlivost
Střední list mladých rostlinek žloutne a vadne. Lze ho snadno vytáhnout. Na jeho spodní části jsou vidět požerky a často i hniloba. Nadměrné odnožování. Oves nabývá trsovitý vzhled a paty stébel cibulovitě duří. Odumírání mladých rostlinek. Nevyrovnaný vývoj porostu. Pomalejší a nestejnoměrné dozrávání. Zbělené klásky v klasech či latách.

Hospodářský význam
Larvy 1. generace způsobují odumírání rostlin. K závažným škodám obvykle nedochází. Škodí především larvy 2. generace. Při časném napadení je zrno hluché. Při pozdějším napadení je poškození vidět až po rozkrojení zrn. Nutriční a technologická hodnota zrna a klíčivost osiva je nižší. Může dojít až k 10% ztrátám výnosu zrna.

Popis
Dospělci jsou 3 mm velké lesklé černé mušky. Mají žlutavé nohy a červené oči.
Larvy jsou 3-4 mm dlouhé, beznohé, leskle bílé, s černými ústními háčky a dvěma bradavičnatými výrůstky.

Životní cyklus
Do roka se vyvinou 3 generace.
Dospělci 1. generace létají koncem dubna a začátkem května. Larvy z vajíček vykladených na rostlinky do fáze 3–4 listů zničí vegetační vrchol. Rostlina silně odnožuje. Také jsou napadány odnože.
Dospělci 2. generace létají od konce června až do doby zrání obilí. Vajíčka kladou za pochvy mladých listů nebo na metající či vymetané klasy a laty. Larvičky se živí základy kvítků. Později na obilkách. Napadené obilky sesychají.
Dospělci 3. generace létají v srpnu až říjnu. Samičky kladou vajíčka na výdrol nebo na osení. Larvy přezimují. Jednotlivé generace se částečně překrývají.

Ekologie
Bzunka ječná dává přednost vlhčímu prostředí. Ke škodám dochází především v teplých letech. Přirozenými nepřáteli bzunky jsou střevlíci, požírající vajíčka a larvy, a někteří parazitující blanokřídlí.

Nepřímá ochrana
Oves, pšenici a ječmen v ohrožených oblastech pěstovat na agrotechnicky dobře připravených pozemcích. Ranný výsev jařin a pozdní výsev ozimů. Hustší porosty. Pěstování ovsa ve směsi s ječmenem či pšenicí.

Přípravky na ochranu rostlin