Kohoutek modrý

Oulema lichenis

Zařazení
Třída: Hmyz - Insecta
Řád: Brouci - Coleoptera
Čeleď: Mandelinkovití - Chrysomelidae

Hostitelské rostliny
Všechny obilniny a různé druhy trav.

Škodlivost
Podélné úzké pruhy mezi listovými žebry vykousané brouky a larvami. Larvy na rozdíl od brouků ponechávají při žíru dolní pokožku listů neporušenou. Žloutnutí a vadnutí listů. Nejvíce bývají napadány okraje porostů.

Hospodářský význam
Kohoutci se vyskytují ve škodlivém množství v několikaletých cyklech. Larvy jsou škodlivější než dospělci. Napadené rostliny špatně metají a předčasně dozrávají. Jarní obilniny jsou k napadení citlivější než ozimé. Podle ŠEDIVÉHO 4–10 larev v průměru na stéblo ozimé pšenice může způsobit 18–26% ztráty na výnosu.

Popis
Dospělci kohoutka modrého jsou celí modrozelení. Brouci měří 5-6 mm.
Vajíčka jsou dlouhá cca 1 mm, žlutooranžová.
Larvy jsou špinavě bílé, kyjovitého tvaru, pokryté černým slizem se zbytky trusu. Mají tři páry nohou. Měří 5-6 mm.

Životní cyklus
Brouci se v květnu stěhují ze zimovišť do obilnin. Vajíčka kladou na líc listů podél středního nervu od konce dubna až do června. Larvy se líhnou za 8-10 dnů. Koncem června se kuklí v bílém pěnovitém kokonu přilepeném na listech, stéblech nebo klasech. Brouci se líhnou v červenci. V září si vyhledávají zimoviště. Do roka se vyvine jen jedna generace.

Ekologie
K přemnožení kohoutků přispívá suché a teplé počasí v období kladení vajíček. Larvy i vajíčka kohoutků jsou napadána slunéčky, střevlíky, drabčíky, zlatoočkami, dravými plošticemi a entomopatogenní houbou (Entomophtora). V larvách i ve vajíčkách kohoutků parazitují různí blanokřídlí. Významným parazitoidem kohoutka modrého je Necronema lichensis.

Nepřímá ochrana
Výsev odrůd s ochmýřenými listy. Dbát, aby porosty byly zapojené.
Nepřehnojovat dusíkem.

Přípravky na ochranu rostlin