Krytonosec kořenový

Stenocarus ruficornis

Zařazení
Třída: Hmyz - Insecta
Řád: Brouci - Coleoptera
Čeleď: Nosatcovití - Curculionidae

Hostitelské rostliny
Mák setý a druhy planě rostoucích máků.

Škodlivost
Listy mladých rostlinek skeletovány ze spodní strany okénkovým žírem. Vyžraná srdéčka: Rostliny mizí. V listech starších rostlin vykousány okrouhlé nebo nepravidelné otvory a výkusy. Listy odspodu žloutnou. Rostliny krní a často odumírají. Na kořenech vyžrané 1–3 mm hluboké rýhy nebo chodbičky.

Hospodářský význam
Snižuje výnosy máku. V letech přemnožení ničí celé porosty.

Popis
Tělo brouků je klenuté, 3-3,5 mm dlouhé, 2 mm široké, tmavohnědě zbarvené s bronzovým leskem. Za štítkem v mezeře mezi prvními rýžkami krovek je světlá skvrna, za ní podlouhlá, sametově černá skvrna na světlém podkladě a před zakončením krovek bílá skvrna. Nosec je na konci poněkud rozšířený.
Larvy jsou beznohé, žlutobílé, rohlíčkovitě prohnuté, k hlavě a zadečku zúžené, 5–6 mm dlouhé.

Životní cyklus
Brouci přezimují v půdě. V porostech máku se objevují ve 2. polovině dubna, kde provádí úživný žír. Nejvíce poškozují rostlinky do fáze 4 až 5 listů, zvláště za suchého počasí. Nejčilejší jsou brzy ráno a pozdě odpoledne. Vajíčka kladou od poloviny května po dobu 2 až 2,5 měsíců. Kladou je do hlavního listového nervu. Larvy nejprve vyžírají krátké chodbičky v listu, poté se stěhují na kořeny, na nichž vyžírají rýhy a chodbičky. Kuklí se v hliněném kokonu v půdě. Do roka se vyvine jedna generace.

Přípravky na ochranu rostlin