Čistec bahenní
Stachys palustris
Čeleď
Hluchavkovité - Lamiaceae
Klasifikace plevelu
Vytrvalý, mělce kořenící plevel s měkkými výběžky.
Výskyt
Nebezpečný plevel s vysokou konkurenční schopností. Bylina úporně setrvávající na stanovišti. Vyskytuje se roztroušeně především v podhorských a horských oblastech. V posledních letech je pozorován významný vzestup výskytu. Vzhledem k vytrvalému charakteru se vyskytuje ve všech kulturních rostlinách, nejlépe mu však vyhovují okopaniny. Výskyt je podporován špatnou péčí o půdu, vyhovuje mu pokles úrovně zpracování půdy a špatná skladba osevních sledů.
Škodí ve všech kulturních rostlinách, které nejsou při silném výskytu schopny konkurovat tomuto plevelu.
Popis klíční rostliny
Hypokotyl válcovitý, 10–15 mm dlouhý, výrazně žláznatě chlupatý. Děložní listy okrouhlé, v průměru 5–6 mm, naspodu stažené v řapík. Řapík dlouhý jako čepel nebo delší. Z žilnatiny patrná pouze střední žilka. Čepele i řapík žláznatě chlupaté. První párové listy podlouhle eliptičné, 10–15 mm dlouhé, 7–8 mm široké, vpředu tupé až mělce vykrojené, řapík dlouhý jak třetina čepele, na okraji vroubkované. Listy výrazně chlupaté až srstnaté. Žilnatina krajoběžná, zřetelná.
Popis rostliny
Rostliny vytvářejí chlupatou, čtyřhrannou, jednoduchou až 1 m metr vysokou lodyhu. Listy jsou podlouhle kopinaté, přisedlé, pilovité. Květy mají trubkovitě zvonkovité nafialovělé kalichy a nachové koruny sestavené v lichopřeslenech, jež tvoří klas.
Popis plodu
Semena 2–2,5 cm dlouhá, světle hnědá, jemně bradavičnatá.
Doba květu
VI.–IX.
Reprodukční šíření
Na orné půdě se šíří semeny a kořenovými výběžky. Na jedné rostlině dozrává několik set semen. Semena mají dobrou klíčivost v příštím roce. Životnost si uchovávají několik let. Vzcházejí z hloubky až 6 cm. Článkované výběžky tvoří ztlustlé hlízovité konce s vysokým obsahem zásobních látek. Kořenové výběžky mají vysokou regenerační schopnost. Regenerují i velmi krátké segmenty, ovšem při dostatečné půdní vlhkosti.