Hlaváček letní

Adonis aestivalis

Čeleď
Pryskyřníkovité - Ranunculaceae

Klasifikace plevelu
Jednoletý ozimý plevel.

Výskyt
Méně významný plevel. Vyskytuje se hlavně v teplejších oblastech státu. Nejčastěji je rozšířen v ozimých obilninách, někdy také v jařinách, prořídlých jetelovinách a okopaninách.

Popis klíční rostliny
Děložní listy podlouhle kopinaté, zašpičatělé, naspodu klínovitě zúžené, poloobjímavou klínovitou bází přisedlé, dlouhé 15–30 mm, 3–5 mm široké, světle zelené, naspodu řídce chlupaté.

Popis rostliny
V půdě vytváří jednoduchý kůlový kořen. Přímá, až přes 90 cm vysoká lodyha, v horní části větvená. Horní listy jsou přisedlé, dolní krátce řapíkaté, obojí 3–4× zpeřené v čárkovité úkrojky, které bývají zpravidla na špičce trojzubé. Pravidelné oboupohlavné květy jsou buď jednotlivé, nebo jsou sestaveny v chudá květenství. Vejčitě kopinaté korunní lístky, až 20 mm dlouhé, jsou ohnivě červené (zřídka citronově žluté), naspodu často s tmavou skvrnou. Lysý pětičetný kalich je přitisklý ke koruně a jeho světle zelené, široce vejčité lístky dosahují poloviční délky lístků korunních. Lodyha a listy jsou lysé, lesklé, řapíky listů jsou řídce chlupaté

Popis plodu
Po odkvětu zůstává na rostlině vejčitě válcovité souplodí, které se po dozrání rozpadá na jednotlivé šedožluté až šedohnědé plody - tvrdé nažky, různého tvaru, v dolní části zaoblené - hranatě hruškovité. Na zúženém konci vybíhají v zoban. Na povrchu jsou matné, drsné, s nepravidelnou žilnatinou. Na jedné rostlině dozrává až několik set nažek, jež v půdě podržují klíčivost i několik roků.

Doba květu
V.–VII.

Přípravky na ochranu rostlin