Jitrocel prostřední

Plantago media

Čeleď
Jitrocelovité - Plantaginaceae

Klasifikace plevelu
Vytrvalý druh s převážně generativním rozmnožováním.

Výskyt
Hojný v udržovaných trávnících v parcích. Na zemědělské půdě se vyskytuje ojediněle. Vzhledem k ojedinělému výskytu je při intenzivním obhospodařování půdy hospodářský význam tohoto plevele na zemědělské půdě malý. Velmi problematickým plevelem je v nízko sečených, intenzivních trávnících. Škodlivost pouze v okrasných trávnících. Přisedlá listová růžice může způsobit úplné vyhynutí trav v jejím dosahu. Bez chemické ochrany je obtížně hubitelný.

Popis rostliny
Oddenek s jednou nebo několika růžicemi, listy široce eliptické až vejčité, 5-9-ti žilné, 5-15 x 2,5-8 cm, klínovitě zúžené v řapík, celokrajné nebo oddáleně tupě zubaté, kadeřavě pýřité.
Stvol krátce vystoupavý nebo přímý, mnohem delší než listy, hranatý, přitiskle chlupatý. Klas 2-6 cm, kratší (nejméně 5x) než stvol. Prašníky fialové nebo bílé. Tobolky 3-4 mm s 2-4 semeny, semena 2 mm dlouhá, podlouhle oválná, tmavohnědá, miskovitá.

Reprodukční šíření
Rozmnožování probíhá převážně generativně. Kvete od května do pozdního podzimu. Jedna rostlina tvoří několik set semen. Do nejbližšího okolí rostliny se šíří převážně vypadáváním semen z víčkatých tobolek a v menší míře též obrůstáním oddenků.
Semena jsou snadno odnášena vodou, větrem, rozšiřována osivem jetelovin a trav, nářadím, komposty apod. Listová růžice je zcela přitisklá k zemi, takže není zasahována při sečení. Seč naopak odstraňuje konkurenční travní porost a posiluje rostliny jitrocele. Na zemědělské půdě nemá dobré podmínky k šíření.

Přípravky na ochranu rostlin