Tetlucha kozí pysk
Aethusa cynapium
Čeleď
Miříkovité - Apiaceae
Klasifikace plevelu
Jednoletý ozimý plevel.
Výskyt
Roste po celém území, zejména v nížinách, ale i v podhůří na orné půdě, v zahradách, kompostech, při okrajích polí, na mezích.
Pozšíření v plodinách
Rozšířena zejména v zeleninách, v posledních letech se stává závažným plevelem v okopaninách, zejména v cukrovce.
Problematika šíření
Šíření zejména osivem zelenin (petržel, mrkev), kompostem, hnojem.
Hospodářský význam
Patří mezi středně nebezpečné plevele.
Popis rostliny
Lodyha vysoká 5-200 cm, listnatá, oblá, jemně rýhovaná, dutá, rozsáhle větvená.
Listy tmavozelené, lesklé, v obrysu široce trojúhelníkovité. 2-3 x peřenosečné. Okolíky s 10 – 20 okolíčky s nestejně dlouhými větvemi a bez obalů. Obalíčky tvoří 3 dlouhé listence.
Květy bílé nebo narůžovělé. Je možná záměna s bolehlavem plamatým. Tetlucha se liší od bolehlavu plamatého těmito znaky: nemá obaly pod okolíkem, pod okolíčkem má 3 dlouhé, dolů skloněné listence. Zralé plody jsou slámově žluté a ostře žebernaté.
Reprodukce:
Výhradně semeny. Kvete od června do října. Plody jsou nažky široce vejčité až kulovité, 3- 4 mm, žluté, silně a ostře žebernaté. Klíčí až po určité době dormance po celý rok, většinou na světle v povrchových vrstvách půdy. Na jedné rostlině se může vytvořit až 600 nažek. Klíčivost si zachovávají řadu let.
Charakteristika plevele:
Jednoletá, ozimá nebo dvouletá bylina. Doprovází lidská sídla a pole v okraji sídel. Vyskytuje se ve dvou poddruzích. Subspecies tetlucha kozí pysk vyšší 30-80 cm, dvouletá nebo ozimá, přezimuje ve formě růžic. Druhý subspecies tetlucha kozí pysk polní je vysoký 5-20 cm, vždy jen jednoletý, kvete pozdě po žních. Jedovatá pro koně, skot, vepře a husy.








Přípravky na ochranu rostlin
- ⭑⭑⭑
- ⭑⭑⭑
- NEUPLATŇUJE SE
- NEUPLATŇUJE SE
- NEUPLATŇUJE SE
- ⭑⭑⭑
- ⭑⭑⭑
- NEUPLATŇUJE SE