Targa Super

Tootja
BAYER
Kategooria
Herbitsiidid
Registreeritud kuni
2024-11-30
Registreerimisnumber
400
Aktiivsed materjalid
Lingid

Kasutusala:
Süsteemne umbrohutõrjevahend üheaastaste kõrreliste umbrohtude (välja arvatud murunurmikas) ja hariliku orasheina tõrjumiseks suvi- ja talirapsis, suvi- ja talirüpsis, , sööda-, suhkrupeedi- ja kartuli põldudel Laiendatud kasutusala väikese kasvupinnaga kultuuridele: põlduba, põldhernes ja porgand.

Tõrjespekter
Targa Super tõrjub väga hästi tähtsamaid üheaastasi kõrrelisi umbrohtusid ja orasheina

Kasutamine
Targa Super’it kasutatakse umbrohtude tõrjumiseks tärkamisjärgselt, kui põhiline osa umbrohtudest on tärganud. Kultuurid taluvad Targa Super’it hästi, seetõttu võib kasutusaja määramisel võtta eranditult aluseks umbrohtude arengu. Üldiselt on otstarbekas pritsida enne, kui kultuuri lehed katavad täielikult umbrohud, nii et pritsimislahus ei pääse enam umbrohtudeni. Rapsi ja rüpsi on lubatud pritsida alates kultuuri esimesest pärislehest kuni täisõitsemiseni. Põlduba ja –hernest on lubatud pritsida kui esimene pärisleht on täielikult välja arenenud kuni õitsemise lõpuni. Suhkru- ja söödapeedi põlde pritsitakse alates kultuuri kolme pärislehe faasist kuni ajani, mil juurikas on saavutanud lõpliku suuruse. Kartulit on lubatud pritsida peale tärkamist, kui esimene leht on vähemalt 4 cm suurune kuni ajani, mil 40% mugulatest on saavutanud oma lõpliku suuruse. Porgandit võib pritsida alates kultuuri esimese pärislehe faasist kuni ajani, mil porgandijuur on saavutanud lõpliku suuruse.

Üheaastaste üheiduleheliste umbrohtude tõrjumiseks (välja arvatud murunurmikas):
Pritsitakse alates umbrohtude kahe lehe faasist kuni võrsumise lõpuni (BBCH 12–29), hernest, uba ja porgandit esimese pärislehepaari avanemisest kuni õitsemise lõpuni (BBCH 11-69). Häid tõrjetulemusi saadakse, kui on tagatud umbrohtude piisav varustatus veega. Pritsimiseks on parim hetk siis, kui enamik tärganud umbrohtudest on 3 lehe staadiumis. Umbrohud, eriti isekülvanud teravili, mida töödeldakse varakult idanemise järel, võivad pärast taime maapealsete osade hävimist uuesti tärgata. Otstarbekas on pritsida enne õitsemist, mil kultuurtaimed on veel piisavalt väikesed ega varja umbrohtusid. Sel juhul jõuab pritsimislahus tõrjutavate taimedeni ning preparaadi parim toime on tagatud. Pritsida hommiku- või õhtutundidel, kui mesilaste aktiivne lendlus on lõppenud. 
Pritsimise aeg: kevadel pärast tärkamist; talirapsil ja –rüpsil ka sügisel pärast tärkamist.
Kulunorm: 0,75 - 1,25 l/ha / 200–400 l vett hektari kohta

Kui ilmastikutingimused on soodsad (soe ja niiske ilm, temperatuur >10ºC), piisab tavaliselt kulunormist 0,75 – 1,0 l/ha. Kui umbrohtudel on arenenud juba mitu võrset, tuleks kindla tulemuse saavutamiseks kasutada kõrgeimat soovitatud kulunormi. Lubatud on pritsida maksimaalselt 1 kord kultuuri kohta või aastas.

Hariliku orasheina tõrjumiseks
Orasheina vastu saavutatakse parim toime, kui orashein on moodustanud toimeaine sidumiseks piisavalt lehemassi, s.t on ligikaudu 15–20 cm kõrge. Soodsate kasutustingimuste korral on võimalik saavutada Targa Superi’ga märkimisväärne pikaajaline toime.
Kulunorm: 1,25 - 2,0 l/ha / 200-400 l vett hektari kohta. Pritsitakse enamasti kevadel, kui orashein areneb kiiresti. Võib pritsida ka sügisel, kui ilm soodustab orasheina kasvu. Lubatud on pritsida maksimaalselt 1 kord kultuuri kohta või aastas.

Ooteajad
Talirapsi ja –rüpsi sügisesel pritsimisel, samuti sööda- ja suhkrupeedi puhul ei ole ooteaeg määratud. Talirapsi ja –rüpsi kevadisel pritsimisel ning suvirapsi ja –rüpsi pritsimisel on ooteaeg 75 päeva Põlduba: 42 päeva Põldhernes: 35 päeva Kartul: 45 päeva Porgand: 40 päeva Vihmakindlus: 1-2 tunni möödudes pritsimisest, sõltuvalt ilmastikutingimustest.

Juhised seoses sööda- ja suhkrupeedi, kartuli ja porgandi kasvatusega
Targa Super’it võib kasutada sööda- ja suhkrupeetidel, kartulil ja porgandil sordipiiranguta. Suhkru- ja söödapeedi põldudel võib Targa Super’it töö ökonoomsuse huvides segada laialehiste umbrohtude tõrjeks tavaliselt kasutatavate peediherbitsiididega.

Resistentsuse vältimine
Kui Targa Super’it või teisi sama rühma toimeaineid (arüüloksüfenoksüpropionaadid, HRAC rühm A) sisaldavaid preparaate kasutatakse samadel põldudel mitmeid aastaid, võib tekkida resistentsete biotüüpide selektsioon. Resistentsuse teket umbrohtudel on võimalik vältida või vähemalt aeglustada sobivate põlluharimis- ja taimekasvatusmeetmete ning teistsuguse toimega herbitsiidide kasutuselevõtuga või erinevate toimeviisidega preparaatide kooskasutamisel paagisegudes.

Taimede taluvus
Targa Super on lubatud kultuuride poolt väga hästi talutav. Sordipiiranguid ei ole seni kehtestatud. Kartulisortidel võib äärmuslikumates kasutustingimustes esineda lehtede kohatist heledaks muutumist, kuid üldjuhul need sümptomid kaovad kiiresti. Targa Super’it võib kasutada ka seemnekartulil, sest nimetatud kollakaid plekke ei ole võimalik segi ajada kartuli viirushaigustega.

Paagisegud
Pärast tärkamist võib teha paagisegusid või järgnevaid pritsimisi teiste rapsiherbitsiididega, nt Galera ja Lontrel 72 SG’ga. Targa Super’it võib segada peedi puhul kaheiduleheliste umbrohtude vastaste tärkamisjärgsete herbitsiididega, siiski soovitame mitte segada juurde rohkem kui ühe herbitsiidi. Kartuli puhul nimetatud segusid ei soovitata, sest need võivad tekitada taimekahjustusi. Järgige tootjate kasutusjuhiseid.

Pritsimislahuse valmistamine
Enne pritsimislahuse valmistamist veendu, et prits, pihustid jm agregaadi osad oleksid puhtad. Määra täpselt kindlaks pritsimiseks vajalik vee kogus ning preparaadi hulk. Täida pritsi paak pooles ulatuses veega ning alusta segamist. Mõõda vajalik kogus preparaati ning vala pritsi paaki. Seejärel lisa vett vajaliku koguseni. Lase lahusel ühtlaselt seguneda. Pritsimise ajal peab segaja töötama. Juhul, kui paagisegusse on vaja lisada teisi preparaate, soovitame lahustada kõik preparaadid eraldi nõus ning alles seejärel valada kokku pritsi paaki. Juhul, kui pritsimisel tekib vaheaeg, siis enne pritsimise uuesti alustamist tuleb töölahust paagis hoolikalt segada.

Pritsimistehnoloogia
Enne tööle asumist kontrollida paagi puhtust, torude, pihustite ja pritsi korrasolekut. Kui pritsiga on enne pritsitud teisi aineid, tuleb ta enne kasutamist hoolikalt läbi pesta. Pritsitakse tuulevaikse ilmaga (tuult kuni 4 m/s), vältides preparaadi kandumist naabruses asuvatele kultuuridele.

Pritsi puhastamine
Pärast töö lõpetamist pesta prits, voolikud ning pihustid hoolikalt vee ning spetsiaalse pesuvahendiga, nt All Clear Extra. Tühjenda paak täielikult, võta lahti pihustid ja filtrid ning pese neid eraldi vees, täida pritsimisseadme paak 10 % mahus veega ja sega hoolikalt. Tühjenda paak uuesti. Korda sama protseduuri veelkord, seejärel kontrolli filtreid ja puhasta kuni sinna kogunenud jäägid on kadunud.

Kultuuride jaoks registreeritudHindaBBCHSaagikoristuseelne ajavahemik
Taliraps0.75 - 2 l090
Kartulid0.75 - 2 l10 - 3949
Suhkrupeedid0.75 - 2 l10 - 3960
Punased peedid, peedid0.75 - 2 l10 - 3960
Suviraps0.75 - 2 l10 - 3990
Uba0.75 - 2 l10 - 3942
Hernes0.75 - 2 l10 - 3935
Porgandid0.75 - 2 l10 - 3942