Butisan S

Valmistaja
BASF
Kategoria
Hebsidi
Rekisteröity kunnes
2024-07-31
Rekisteröintinumero
1567
Aktiiviset materiaalit
Linkit

Käyttömäärä/käsittelyajankohta
1,5 l/ha
Syysrapsi-, kevätrapsi-, kevätrypsiviljelmillä kylvön jälkeen, kunnes kasvustossa on kahdeksan kasvulehteä (BBCH 0-18). Kukkakaali ruiskutetaan 8-10 vrk:n kuluttua istutuksesta, kun kaalintaimet ovat juurtuneet. Pottitaimia käytettäessä valmiste ruiskutetaan 1-2 vrk:n kuluessa istutuksesta.
Paras teho saadaan pieniin rikkakasveihin, älä käsittele kasvustoa 1-2 kasvulehtivaiheen jälkeen.

Maalaji
Vähämultaisilla kevyillä mailla ei suositella Butisan S käyttöä. Savipitoisilla ja/tai multavilla mailla käyttömäärää lisätään ja vähennetään kevyemmillä mailla. Multamailla tulee tavoitella vain lehtivaikutukseen perustuvaa tehoa, joten käsittely tulee tehdä taimettumisen jälkeen.

Vesimäärä
Suositeltava vesimäärä on 200-400 l/ha. Joissakin tapauksissa, hyvissä ruiskutusolosuhteissa ja kalustolla joka on suunniteltu pienille vesimäärille, voidaan käyttää 100 l/ha vesimäärää.

Varoitus
Kulkeutuminen lähellä oleviin kasvustoihin voi aiheuttaa vaurioita. Vältä kulkeumaa.
Butisan S voi tietyissä sääolosuhteissa (esim. voimakas sade heti ruiskutuksen jälkeen) aiheuttaa kasvustovioituksen. Vioitukset häviävät muutamassa viikossa eivätkä ne vaikuta sadon määrään.
Seuraavan vuoden viljelykasvi – syysrapsin jälkeen
Normaalisti korjatun, Butisan S:llä käsitellyn syysrapsin jälkeen voidaan kylvää mitä tahansa kasveja.
Uudelleen kylvö, samana syksynä kuin Butisan S on käytetty
Syysvehnää tai –ohraa voidaan kylvää, kun pelto on kynnetty vähintään 20 cm syvyyteen.
Talvituhon jälkeen - uudelleen kylvö keväällä
Kynnön jälkeen voidaan kylvää seuraavia kasveja;
Kevätrapsi (tai muita kaalikasveja)
Kevätviljat - (ohra, kaura, kevätvehnä)
Kukkakaali
Härkäpapu
Herne
Peruna
Maissi
Pellava
Sokerijuurikas