LFS Clopyralid-Picloram
- Fabricant
- LFS Kemi
- Catégorie
- Herbicides
- Enregistré jusqu'au
- 2024-04-01
- Numéro d'enregistrement
- 318-176
- Matières actives
- clopyralide267 g/l
- piclorame67 g/l
BRUGSANVISNING
Virkemåde
LFS Clopyralid-Picloram er et blandingsprodukt, som er sammensat af aktivstofferne clopyralid (aktivstoffet i MATRIGON) og picloram. Begge aktivstoffer er auxindannere.
LFS Clopyralid-Picloram indeholder 267 g clopyralid pr. liter og 67 g picloram pr. liter.
LFS Clopyralid-Picloram optages primært gennem bladene og transporteres til plantens øvrige dele herunder også rødderne. På følsomme ukrudtsarter vil virkningen normalt ses 1-2 dage efter behandling.
Væksten vil standse og ukrudtsplanterne vil visne bort i løbet af 3-4 uger.
Afgrøde
LFS Clopyralid-Picloram er godkendt til bekæmpelse af tokimbladede ukrudtsarter i vinter- og vårraps hvert 4. år. LFS Clopyralid-Picloram må kun anvendes om foråret og må ikke anvendes efter vårrapsens stadie 14 og vinterrapsens stadie 50 grundet risiko for afgrødepåvirkning og dermed udbyttetab.
Klimaforhold ved anvendelse
Optimal effekt af LFS Clopyralid-Picloram opnås ved en morgen sprøjtning, når planterne er saftspændte og i aktiv vækst. Dagstemperaturen bør være over 8-9°C, når der behandles. Undgå at behandle med LFS
Clopyralid-Picloram hvis der i perioden omkring sprøjtetidspunktet er udsigt til frost. Da flere afgrøder såsom kartofler, bælg- og skrærmplanter m.v (se i afsnittet "Bemærkninger") er meget følsomme overfor aktivstofferne bør man være opmærksom på risiko for vinddrift.
Undgå at sprøjte når afgrøden er stresset på grund af kulde, tørke, vandlidende jord, angreb af skadedyr, næringsstofmangel eller meget høje dagtemperaturer > 25°.
Regnfasthed
LFS Clopyralid-Picloram optages gennem bladene, og er regnfast efter 6 timer.
Sprøjteteknik og vandmængde
LFS Clopyralid-Picloram skal udbringes med en marksprøjte, som er kalibreret og lever op til de standarder og specifikationer, som er givet af sprøjteproducenten. Udstyret skal indeholde præaratfyldeudstyr eller udstyr til direkte injektion. Anbefalet vandmængde ved behandling med LFS Clopyralid-Picloram er 100 til 300 liter vand pr. hektar. For at opnå god nedtrængning i afgrøden anbefales lav hastighed(6-7 km/t) kombineret med høj vandmængde (200 l/ha) specielt ved kraftige afgrøder.
Tilberedning af sprøjtevæske
Sørg altid for, at sprøjten er korrekt rengjort samt efterset for belægninger inden tilberedning af sprøjtevæsken begyndes. Dette gælder især, hvis sprøjten har været anvendt til sprøjteopgaver i andre afgrøder.
Præparatfyldeudstyr: Ved anvendelse af præparatfyldeudstyr og LFS Clopyralid-Picloram fyldes stationen halvt med vand, hvorefter der påfyldes den ønskede mængde produkt, som herefter suges op i sprøjtetanken samtidig med at rent vand tilsættes fyldestationen.
Efterfølgende skylles præparatfyldeudstyret, samt evt. tomme dunke. Gentag proceduren med at åbne/lukke for bundventil til der ikke er synlige spor af LFS Clopyralid-Picloram i fyldestationen.
PG26N tilsættes inden den endelige tankblanding er udført.
Direkte injektion: Ved anvendelse af direkte injektionsudstyr, ledes det ufortyndede produkt automatisk ind i de slanger, som fører fra sprøjtens tank til dyserne. Ved skift og afslutning af sprøjteopgaver gennemføres en gennemskylning og rengøring af systemet.
Vaskevandet udsprøjtes under kørsel på det behandlede areal.
Rengøring af sprøjteudstyr
Indvendig rengøring af sprøjteudstyr
Præparatfyldeudstyr: Restsprøjtevæsken og skyllevandet skal udsprøjtes eller anvendes på det behandlede areal uanset fyldeudstyr. Skyllevandstankens kapacitet skal være så restsprøjtevæsken kan fortyndes mindst 50 gange. Ved hjælp af de indvendige spuledyser vaskes sprøjtetanken straks efter endt sprøjtning med vand fra skyllevandstanken. Skyllevandet kan med fordel deles så indvendig vask og udsprøjtning kan foregå ad 2-3 gange. Skyllevandet udsprøjtes på marken under kørsel.
Direkte injektion: For rengøring ved anvendelse af direkte injektion henvises til afsnittet for Direkte injektion.
Udvendig rengøring af sprøjteudstyr
Rengøring af marksprøjten og traktor skal ske på det behandlede areal eller på en vaskeplads med opsamling til gyllebeholder eller anden beholder. Rengøring på det behandlede areal forudsætter, at marksprøjten er monteret med udstyr hertil, samt at skyllevandskapaciteten er tilstrækkelig.
I øvrigt henvises til Miljøstyrelsens vejledning angående påfyldning og vask af sprøjter til udbringning af bekæmpelsesmidler, jf. Miljøministeriets bekendtgørelse nr. 1355 af 14. december 2012.
Bemærkninger
Følgende afgrøder er følsomme overfor behandling med LFS Clopyralid-Picloram pga. indholdet af clopyralid:
- kartofler og andre natskyggearter
- ært, hestebønne, lupin og andre bælgplanter
- gulerod og andre skærmplanter
- salat og andre kurveblomstrede
Plantemateriale med rester af clopyralid kan skade en efterfølgende følsom afgrøde.
Undgå derfor dyrkning af en følsom afgrøde umiddelbart efter, at plantemateriale fra en LFS Clopyralid
Picloram er nedpløjet. Plantemateriale fra en afgrøde behandlet som angivet på etiketten, og som er blevet findelt, spredt og nedpløjet om efteråret, vil ikke skade en forårssået følsom afgrøde.
Plantemateriale fra en LFS Clopyralid-Picloram-behandlet afgrøde bør ikke anvendes i drivhuse eller til kompost.
Efter sprøjtning med LFS Clopyralid-Picloram skal der sørges for, at sprøjteudstyret er grundigt rengjort før behandling af en følsom afgrøde (se afsnittet ovenfor). Vær opmærksom på risiko for vinddrift.
Tankblanding
LFS Clopyralid-Picloram er meget fleksibel som blandingspartner og kan blandes med de fleste fungicider og insekticider.
Jordtype
Da LFS Clopyralid-Picloram primært optages via bladene, kan den anvendes på alle jordtyper.
Omsåning
Hvis der bliver behov for omsåning efter en LFS Clopyralid-Picloram-behandling, kan der kun sås korn, græs og majs.
Efterfølgende afgrøde
Der er ingen restriktioner for den efterfølgende afgrøde så længe retningslinierne beskrevet i afsnittet ”Bemærkninger” følges.
Resistensstrategi
LFS-Kemi anbefaler en stærk anti-resistens strategi efter retningslinierne udarbejdet af WRAG(Weed Resistance Action Group). LFS Clopyralid-Picloram tilhører HRAC-gruppe 0.
For at undgå resistensudvikling anbefaler LFS-Kemi, at der generelt anvendes ukrudtsmidler med forskellige virkningsmekanismer i sædskiftet. Det anbefales endvidere at have både vår- og vinterafgrøder i sædskiftet. Særligt i forbindelse med reduceret jordbehandling bør disse anbefalinger følges nøje. Vær opmærksom på, at manglende effekt (hvis midlet ellers er anvendt korrekt) kan skyldes begyndende resistensudvikling.
Sprøjt med omtanke
Overvej om det er nødvendigt at behandle og brug lavest mulige dosering. Tænk på vildtet og efterlad et usprøjtet bælte ved levende hegn, skov og vandløb. Følg altid etikettens anvisninger og godt landmandskab.
Lagring
Opbevares tørt og frost frit.
Tom emballage
Indholdet/beholderen bortskaffes i overensstemmelse med kommunale regler for affaldshåndtering (P501). Tom emballage og rester kan bortskaffes med dagrenovationen. Den tomme beholder bør skylles inden bortskaffelse. Skyllevandet hældes op i sprøjtevæsken. Emballagen må ikke genbruges.
Producenten fralægger sig ethvert ansvar for produktets skader og følg
Enregistré pour les cultures | Taux | BBCH |
---|---|---|
Colza d'hiver | 0.3 l | 30 - 50 |
Colza de printemps | 0.3 l | 12 - 14 |