Zilais linu spradzis
Aphthona euphorbiae
Saimniekaugi – lini.
Bojājumi – ļoti kaitīgs pavasarī, ja lini dīgst sausā un siltā laikā. Imago pavasarī jauno augu lapu un stiebru parenhīmas audos atsevišķi vai joslveidā izgrauž nelielus iedobumus. Kāpuri dažreiz bojā saknes. Dažreiz stipri bojātie augi iet bojā.
Saimnieciskā nozīme – diezgan bieži savairojas masveidā. Vasarā jaunās vaboles, graužot lapas un stiebrus, ievērojami samazinās linu stiebriņu kvalitāte.
Bioloģija - Gadā attīstās 1 paaudzes. Ziemošanas vietas atstāj agri pavasarī un uzturas uz savvaļas augiem, bet kad sadīgst lini, pāriet uz tiem. Olas dēj augsnē augu sakņu tuvumā pa vienai vai nelielās grupiņās. Izšķīlušies kāpuri pārtiek no sīkām saknītēm, tādējādi traucējot linu attīstību. Kāpuri iekūņojas pēc 3-4 nedēļām augsnes virskārtā. Jaunās vaboles parādās jūlija otrajā pusē un barojas uz linu lapām un stiebriem. Ziemošanas vietas parasti uzmeklē septembra otrajā pusē.
Pārziemo – vaboles zemsedzē, augsnes virskārtā, mežmalās, krūmājos, grāvmalās un citās vietās.
Veicina attīstību –silts un saulains laiks, bezlietu periods.
Ierobežošana –
- Optimāla agrotehnika, agra sēja.
- Pēc linu novākšanas lauks jāuzloba un rūpīgi jāaizvāc visas linu stiebriņu paliekas.
- Insekticīdu lietošana nepieciešama, ja pavasarī , liniem dīgstot siltā laikā, uz 1m² atrodamas vismaz 10 vaboles, vēsākā laikā uz 1m² sējuma var būt 10-15 vaboles.







