Kablelinis skydamaris

Lepidosaphes ulmi

Polifagas. Puola obelis, kriaušes, serbentus, agrastus, ma­žiau — slyvas, vyšnias, trešnes ir labai puola sodų užuovė-jinėse juostose augančias liepas bei beržus. Patelės ir lervos gyvena sėsliai — siurbia sultis iš kamieno, šakų ir ūglių žievės. Pavienių skydamarių būna ir ant vaisių bei lapų. Medeliai ir krūmai skursta, blogai dera, paskiros šakos gali nudžiūti, sumažėja atsparumas šalčiams. Baltas bekojis kriaušės formos patelės kūnas iš viršaus apdengtas 2—4 mm, rudos ar pilkšvos žievės spalvos, kab­lelio formos skydeliu. Jis sudarytas iš lervos išnaros ir vaškingų išskyrų. Patinai — labai smulkūs, turi vieną porą plėvelinių sparnų ir ilgas antenas, aptinkami labai retai. Kiaušiniai balti, apvalaini. Jie ir žiemoja po rudenį žu­vusių patelių skydeliais (e). Kai pražysta obelys, iš kiau­šinių pradeda ristis gelsvos plokščios lervos. Jos turi kojas ir antenas. Dvi tris dienas ropoja žieve, kol pastoviai pri­sisiurbia ir pradeda gamintis skydą. Birželio pabaigoje virs­ta suaugusiomis patelėmis. Dauginasi — partenogene-tiškai. Patelės sudeda vidutiniškai po 30—72 kiaušinius. Pastebėta, kad patelių vislumas yra atvirkščiai proporcin­gas jų populiacijos tankumui.

 

Skydamaris paplitęs visoje šalyje. Neprižiūrimuose soduose kartais ištisai dengia žievę. Labai kenkia jauniems medeliams.

Apsaugos priemonės. Nukritus lapams arba iki pumpurų išbrinkimo purkšti ovicidais. Pesticidus vartoti tikslinga, jei 10 cm ūglių atkarpose randama po 20 ar daugiau skydamarių. Prieš purškiant retus augalus, labiau ap­niktų šakučių žievę patartina patrinti šepetuku, kad išsiju­dintų skydeliai. Po obelų peržydėjimo purkšti insekticidais .

Augalų apsaugos produktai