Brevis 150 SG

Producent
ADAMA
Zarejestrowany do
2025-02-28
Numer rejestracyjny
R-219/2015
Aktywne materiały
Linki

OPIS DZIAŁANIA
Środek z grupy regulatorów wzrostu w formie granul rozpuszczalnych w wodzie, przeznaczony do przerzedzania zawiązków jabłoni i gruszy tuż po kwitnieniu. Środek przeznaczony do stosowania przy użyciu samobieżnych lub ciągnikowych opryskiwaczy sadowniczych.

Zawartość substancji czynnej:
metamitron – (związek z grupy triazyn) - 150 g/kg (15%)

STOSOWANIE ŚRODKA
JABŁOŃ, GRUSZA
Maksymalna dawka środka dla jednorazowego zastosowania: 2,2 kg/ha
Zalecana dawka środka dla jednorazowego zastosowania: 1,1 - 2,2 kg/ha
Termin stosowania: Przerzedzanie zaleca się wykonać na początku fazy rozwoju owoców (BBCH 71-72).
Pierwszy zabieg – wykonać, gdy średni rozmiar owocu centralnego (królewskiego) wynosi od 6 do 8 mm,
Drugi zabieg – wykonać tylko w razie potrzeby, gdy średni rozmiar owocu centralnego (królewskiego) wynosi od 12 do 14 mm.
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 2
Odstęp między zabiegami: 5-10 dni
Zalecana ilość wody: 1000 l/ha
Zalecane opryskiwanie: średniokropliste.

UWAGI
Powtórny zabieg, w odstępie 5-10 dni zalecany jest w sytuacji wymagającej większej intensywności przerzedzania, niekorzystnych warunków pogodowych, odmian trudniejszych w przerzedzaniu, wymagających większej intensywności przerzedzania. Przy dwóch zabiegach zaleca się stosowanie środka w dawce 1,1 kg/ha.
Maksymalną dawkę środka (2,2 kg/ha) zaleca się tylko do zabiegu w drugim terminie, wyłącznie w przypadku, gdy nie wykonano zabiegu w pierwszym terminie.

ŚRODKI OSTROŻNOŚCI I ZALECENIA STOSOWANIA ZWIĄZANE Z DOBRĄ PRAKTYKĄ ROLNICZĄ
Optymalne warunki do stosowania środka to temperatura powietrza 20-25°C przy wilgotności względnej powyżej 70%. Optymalny termin stosowania można określić wielkością zawiązków: 6-14 mm. Dobór dawki środka zależy od wieku drzew, intensywności kwitnienia, warunków pogodowych a w szczególności od uprawianych odmian. Wskazana jest w tym względzie konsultacja z posiadaczem zezwolenia lub jego przedstawicielem. Takie czynniki jak wilgotność względna powietrza powyżej 95%, opady deszczu na 1-2 dni przed i po zabiegu, dłuższy okres pochmurnej pogody w okresie zabiegu mogą prowadzić do wzrostu skuteczności środka. W przypadku ich wystąpienia wskazane jest zastosowanie dawki niższej niż maksymalna zalecana. Na młodych plantacjach (tj. wiek drzew do 4 lat) zaleca się stosowanie środka tylko w niższej dawce. Nie należy stosować środka w temperaturach powyżej 25°C i poniżej 10°C. Środek może powodować na liściach przemijające objawy fitotoksyczności, które nie mają wpływu na wysokość plonu handlowego.

SPORZĄDZANIE CIECZY UŻYTKOWEJ
Przed przystąpieniem do sporządzania cieczy użytkowej dokładnie ustalić potrzebną jej ilość. Sporządzając ciecz użytkową środka do zbiornika opryskiwacza (napełnionego małą ilością wody) najpierw wsypać odmierzoną ilość środka, a następnie uzupełnić wodą do potrzebnej ilości, dokładnie mieszając. Opróżnione opakowania przepłukać trzykrotnie wodą, a popłuczyny wlać do zbiornika opryskiwacza z cieczą użytkową. Regularnie sprawdzać urządzenie do opryskiwania. Przed użyciem sprawdzić pojemność cieczy w urządzeniu i wyrzut dysz. Podczas jazdy i podczas opryskiwania ciecz użytkową utrzymywać w ruchu za pomocą włączonego mieszadła Po przerwie w pracy ciecz użytkową ponownie wymieszać.

POSTĘPOWANIE Z RESZTKAMI CIECZY UŻYTKOWEJ I MYCIE APARATURY
Z resztkami cieczy użytkowej po zabiegu należy postępować w sposób ograniczający ryzyko skażenia wód powierzchniowych i podziemnych w rozumieniu przepisów Prawa wodnego oraz skażenia gruntu, tj.:– po uprzednim rozcieńczeniu zużyć na powierzchni, na której przeprowadzono zabieg, jeżeli jest to możliwe lub
– unieszkodliwić z wykorzystaniem rozwiązań technicznych zapewniających biologiczną degradację substancji czynnych środków ochrony roślin, lub
– unieszkodliwić w inny sposób, zgodny z przepisami o odpadach.
Po pracy aparaturę dokładnie wymyć.
Z wodą użytą do mycia aparatury postąpić tak, jak z resztkami cieczy użytkowej, stosując te same środki ochrony osobistej.

WARUNKI BEZPIECZNEGO STOSOWANIA ŚRODKA
Przed zastosowaniem środka należy poinformować o tym fakcie wszystkie zainteresowane strony, które mogą być narażone na znoszenie cieczy użytkowej i które zwróciły się o taką informację. Środki ostrożności dla osób stosujących środek i pracowników: Nie jeść, nie pić ani nie palić podczas używania produktu. Stosować rękawice ochronne, ochronę oczu i twarzy oraz odzież ochronną, zabezpieczającą przed oddziaływaniem środków ochrony roślin, oraz odpowiednie obuwie (np. kalosze) w trakcie przygotowywania cieczy użytkowej, w trakcie wykonywania zabiegu oraz styczności z zanieczyszczonymi środkiem przedmiotami. Po każdym użyciu ręce myj pod bieżącą wodą.

 

Zarejestrowane dla kulturStawkaBBCHKarencji interwał
Jabłonie1.1 - 2.2 kg71 - 7260
Gruszki1.1 - 2.2 kg71 - 7260