Targa Super 05 EC

Kategoria
Herbicydy
Zarejestrowany do
2024-05-30
Numer rejestracyjny
R-124/2016
Aktywne materiały
Linki

OPIS DZIAŁANIA
Targa Super 05 EC jest herbicydem w formie koncentratu do sporządzania emulsji wodnej. Środek stosowany nalistnie, przeznaczony jest do selektywnego zwalczania chwastów jednorocznych i wieloletnich jednoliściennych (po ich wschodach) w niektórych roślinach rolniczych i warzywnych w okresie wegetacji. Środek przeznaczony do stosowania przy użyciu samobieżnych lub ciągnikowych opryskiwaczy polowych.

Zawartość substancji czynnej:
chizalofop-P-etylowy (związek z grupy pochodnych kwasu arylofenoksypropionowego) – 50 g/l (5,22 %)

DZIAŁANIE NA CHWASTY
Środek wykazuje działanie układowe. Pobierany jest bardzo szybko przez liście, a następnie przemieszczany do korzeni i rozłogów chwastów, powodując zahamowanie wzrostu i rozwoju chwastów. Działanie środka na chwasty objawia się żółknięciem, a następnie zasychaniem najmłodszych liści. Pełny efekt działania jest widoczny po około 2-3 tygodniach lub nieco później w przypadku utrzymywania się niskich temperatur. Chłodna pogoda i susza opóźniają działanie środka, ale nie obniżają jego skuteczności. Środek Targa Super 05 EC stosuje się nalistnie po wzejściu chwastów. Chwasty jednoroczne są najbardziej wrażliwe na działanie środka w fazie 2-3 liści, a perz właściwy w fazie 4-6 liści. Środek nie zwalcza chwastów, które wzeszły po wykonaniu zabiegu.
Chwasty wrażliwe:
Chwasty jednoliścienne jednoroczne: chwastnica jednostronna, miotła zbożowa, owies głuchy, włośnica sina, wyczyniec polny, życica wielokwiatowa 0,75-1,0 l/ha 1,0-1,25 l/ha faza 2 liści do końca fazy krzewienia (BBCH 12-29)
Chwasty jednoliścienne wieloletnie: Perz właściwy 2,0-2,5 l/ha faza 4-6 liści (BBCH 14-16)

STOSOWANIE ŚRODKA
Środek stosować w odpowiedniej fazie rozwojowej chwastów uwzględniając zalecane fazy rozwojowe rośliny uprawnej. Dawkę należy dostosować do gatunku zwalczanego chwastu i rośliny uprawnej. Wyższe z zalecanych dawek środka należy stosować, gdy chwasty znajdują się w fazie krzewienia.

Burak cukrowy, burak pastewny (plantacje produkcyjne)
Maksymalna dawka środka dla jednorazowego zastosowania: 2,5 l/ha
Termin stosowania: Środek stosować od fazy widocznej pierwszej pary jeszcze nie rozwiniętych liści buraka do fazy przed zakryciem powierzchni gleby (około 90% roślin buraka styka się miedzy rzędami) (BBCH 11-39).
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1
Zalecana ilość wody: 200-400 l /ha.
Uwaga: Nie stosować innego środka chwastobójczego w okresie 3 dni po wykonaniu zabiegu.

Ziemniak
Maksymalna dawka środka dla jednorazowego zastosowania: 2,0 l/ha
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1
Zalecana ilość wody: 200-400 l /ha
Termin stosowania: Środek stosować od fazy początku rozwoju pierwszych liści ziemniaka do fazy przed całkowitym zakryciem międzyrzędzi (BBCH 10-39), zanim chwasty zostaną całkowicie zakryte.
Uwaga: Nie stosować innego środka chwastobójczego w okresie 21 dni po wykonaniu zabiegu.

Rzepak ozimy
Maksymalna dawka środka dla jednorazowego zastosowania: 2,5 l/ha
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1
Zalecana ilość wody: 200-400 l /ha.
Termin stosowania: Środek stosować od fazy całkowicie rozwiniętych liścieni do fazy widocznych 9 lub więcej międzywęźli rzepaku (BBCH 10-39), zanim chwasty zostaną całkowicie zakryte.
Uwaga: Nie stosować innego środka chwastobójczego w okresie 14 dni po wykonaniu zabiegu.

Marchew
Maksymalna dawka środka dla jednorazowego zastosowania: 2,5 l/ha
Termin stosowania: Środek stosować od fazy całkowicie rozwiniętych liścieni marchwi do fazy , gdy korzeń osiągnie typowy kształt i wielkość (BBCH 10-49)
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1
Zalecana ilość wody: 200-400 l /ha.

UWAGI
Opady deszczu występujące co najmniej 2 godziny po zabiegu nie mają wpływu na działanie środka. Po zabiegu zwalczania perzu nie wykonywać mechanicznej uprawy przez okres 21 dni.

NASTĘPSTWO ROŚLIN
Środek rozkłada się w ciągu okresu wegetacji nie stwarzając zagrożenia dla roślin uprawianych następczo. W przypadku wcześniejszego zaorania plantacji traktowanej środkiem Targa Super 05 EC (np. w wyniku wymarznięcia lub uszkodzenia roślin przez choroby czy szkodniki) na polu tym można uprawiać rośliny, w których środek zaleca się stosować lub inne rośliny dwuliścienne. Rośliny jednoliścienne, w tym zboża można uprawiać nie wcześniej niż po 6 tygodniach od zastosowania środka Targa Super 05 EC.

ŚRODKI OSTROŻNOŚCI I ZALECENIA STOSOWANIA ZWIĄZANE Z DOBRĄ PRAKTYKĄ ROLNICZĄ
1. Nie stosować środka, gdy temperatura powietrza przekracza 27°C.
2. Podczas stosowania środka nie dopuścić do:
− znoszenia cieczy użytkowej na sąsiednie rośliny uprawne, przy czym szczególną ostrożność zachować w sytuacji, gdy w sąsiedztwie uprawiane są zboża,
− nakładania się cieczy użytkowej na stykach pasów zabiegowych i uwrociach.
3. Środek Targa Super 05 EC zawiera substancję czynną z grupy inhibitorów karboksylazy acetylo-CoA (ACCazy) (grupa HRAC: A). W ramach strategii antyodpornościowej zaleca się w danej uprawie wykonać w sezonie wegetacyjnym tylko jeden zabieg środkiem chwastobójczym zawierającym substancję czynną z tej grupy.

SPORZĄDZANIE CIECZY UŻYTKOWEJ
Przed przystąpieniem do sporządzania cieczy użytkowej dokładnie ustalić potrzebną jej ilość. Odmierzoną ilość środka wlać do zbiornika opryskiwacza napełnionego częściowo wodą (z włączonym mieszadłem) i uzupełnić wodą do potrzebnej ilości. Po wlaniu środka do zbiornika opryskiwacza nie wyposażonego w mieszadło hydrauliczne ciecz w zbiorniku mechanicznie wymieszać. Opróżnione opakowania przepłukać trzykrotnie wodą, a popłuczyny wlać do zbiornika opryskiwacza z cieczą użytkową. W przypadku przerw w opryskiwaniu przed ponownym przystąpieniem do pracy, należy dokładnie wymieszać ciecz użytkową w zbiorniku opryskiwacza.

POSTĘPOWANIE Z RESZTKAMI CIECZY UŻYTKOWEJ I MYCIE APARATURY
Z resztkami cieczy użytkowej po zabiegu należy postępować w sposób ograniczający ryzyko skażenia wód powierzchniowych i podziemnych w rozumieniu przepisów Prawa wodnego oraz skażenia gruntu, tj.:– po uprzednim rozcieńczeniu zużyć na powierzchni, na której przeprowadzono zabieg, jeżeli jest to możliwe lub
– unieszkodliwić z wykorzystaniem rozwiązań technicznych zapewniających biologiczną degradację substancji czynnych środków ochrony roślin, lub
– unieszkodliwić w inny sposób, zgodny z przepisami o odpadach.
Po pracy aparaturę dokładnie wymyć. Z wodą użytą do mycia aparatury należy postąpić tak, jak z resztkami cieczy użytkowej, stosując te same środki ochrony osobistej.

 

Zarejestrowane dla kulturStawkaBBCHKarencji interwał
Buraki cukrowe2.5 l11 - 3960
Burak pastewny2.5 l11 - 39110
Ziemniaki2 l10 - 3945
Rzepak ozimy2.5 l10 - 3990
Marchew2.5 l10 - 3940