Belvedere Forte

Manufacturer
ADAMA
Category
Herbicides
Registered until
Registration expired
Registration number
15-11-1573
Active materials

Selektívny postrekový postemergentný herbicíd vo forme suspenznej emulzie pre použitie v repe cukrovej a kŕmnej proti jednoročným dvojklíčnolistovým burinám a jednoročným trávam.

ÚČINNÁ LÁTKA:
Phenmedipham 100 g/l
Desmedipham 100 g/l
Ethofumesate 200 g/l

PÔSOBENIE PRÍPRAVKU
Prípravok BELVEDERE FORTE je postemergentný selektívny postrekový herbicíd vo forme suspenznej emulzie pre použitie v repe cukrovej a kŕmnej proti širokému spektru jednoročných dvojklíčnolistových burín a niektorým jednoročným trávovitým burinám. Účinné látky phenmedipham a desmedipham sú selektívne kontaktné účinné látky ľahko absorbované prostredníctvom listov a translokované vnútri xylému. Blokujú elektrónový transport vo fotosystéme II, čím inhibujú fotosyntézu v chloroplastoch. Účinné látky desmedipham a phemedipham účinkujú len cez listy a ničia už vzídené buriny. Ethofumesate je selektívna systémová účinná látka - inhibuje delenie buniek a syntézu tukov vzchádzajúcich burín, limituje formovanie voskovej vrstvičky, čo vedie k retardácii rastu meristémov. Absorbovaný je výhonkami a koreňmi vzchádzajúcich burín a následne translokovaný akropetálne do listov. Účinnosť jednotlivých účinných látok sa vhodne dopĺňa, takže prípravok BELVEDERE FORTE má kontaktnú a reziduálnu účinnosť. Dostatočná teplota a súčasne vysoká vzdušná vlhkosť podporujú účinnosť phenmediphamu a desmediphamu. Dostatočná pôdna vlhkosť priaznivo ovplyvňuje účinnosť ethofumesatu. Herbicídny účinok sa prejavuje v závislosti na pôdnych a klimatických podmienkach v priebehu 4-8 dní po aplikácii. Zasiahnuté citlivé buriny prestávajú rásť, postupne sa na nich objavujú chlorózy, následne nekrózy a odumierajú. Vzhľadom k pôdnej účinnosti prípravku BELVEDERE FORTE ničí aj dvojklíčnolistové a trávovité buriny, ktoré vzchádzajú krátko po jeho aplikácii.
Spektrum herbicídnej účinnosti
Citlivé buriny: láskavec ohnutý, mrlík biely, mrlík hybridný, loboda konáristá, ambrózia palinolistá, pohánkovec ovíjavý, horčiak štiavolistý, drchnička roľná, metlička obyčajná, kapsička pastierska, durman obyčajný, konopnica napuchnutá, lipkavec obyčajný, žltnica maloúborová, hluchavka purpurová, bažanka ročná, nezábudka roľná, mak vlčí, lipnica ročná, reďkev ohnicová, starček obyčajný, moháre, ľuľok čierny, hviezdica prostredná, horčica roľná, mliečnik kolovratcový, chryzantémovka siatinová, zemedym lekársky, kolenec roľný, peniažtek roľný, veronika roľná, veronika brečtanolistá, veronika perzská, fialka roľná, fialka trojfarebná, pŕhľava malá parumanček nevoňavý (citlivé iba v rastovom štádiu klíčnych listov).
Stredne citlivé buriny: ježatka kuria, rumanček diskovitý, stavikrv vtáčí, horčiak obyčajný.
Odolné buriny: ovos hluchý, praslička roľná, pichliač roľný, pupenec roľný, výmrv slnečnice, výmrv repky olejnej, mlieč roľný.

POKYNY PRE APLIKÁCIU
Prípravok BELVEDERE FORTE aplikujte postemergentne v skorých rastových fázach cieľových burín, t.j. v rastovej fáze klíčnych listov až základu prvého páru pravých listov (T1-3: BBCH 10-11). Prípravok aplikujte v 3 delených dávkach v závislosti od rastového štádia repy. Prvé ošetrenie repy cukrovej (T1: 0,7 l.ha-1) prípravkom BELVEDERE FORTE možno robiť bez ohľadu na jej rastovú fázu; T2: 0,9 l.ha-1 v štádiu 2 pravých listov (BBCH 12) repy a T3:1 l.ha-1 v štádiu 4 listov (BBCH 14) repy. Prvé ošetrenie repy kŕmnej urobte najskôr v rastovej fáze 2 pravých listov (BBCH 12). Následne ošetrujte na rovnaké rastové štádia novej vlny burín, najskôr však o 7 dní po predchádzajúcej aplikácii. Ak buriny dosiahnu veľkosť 2 a viac pravých listov (BBCH 12) tak je potrebné zvýšiť dávku prípravku BELVEDERE FORTE na 0,9-1 l.ha-1. Dávka BELVEDERE FORTE pri aplikácii vo fáze 2-4 pravých listov repy (BBCH 12-14) by nemala prekročiť 0,9 l.ha-1 a v rastovej fáze 4 a viac listov repy (BBCH 14 a >) je možné dávku zvýšiť na 1 l.ha-1. Počas jednej vegetačnej sezóny celková dávka prípravku nesmie prekročiť 3 l.ha-1.
Počas jasných dní so silným slnečným svitom (vzhľadom na zvýšené riziko poškodenia repy) aplikujte v podvečer, kedy teplota v poraste repy nepresahuje +23°C.
Aplikujte v čase, keď je povrch listov repy suchý.
Ošetrenie, po silných zrážkach, je vhodné odložiť o 1-3 dni, počas ktorých sa obnoví vosková vrstvička na listoch repy.
Možnosti pre rozšírenie spektra účinnosti:
TM kombináciu s prípravkom GOLTIX TOP v dávke 1-1,5 l.ha-1 je vhodné použiť pri zaburinení porastu výmrvom repky a silnom zaburinení rumančekovitými burinami.

INFORMÁCIE O MOŽNEJ FYTOTOXICITE, ODRODOVEJ CITLIVOSTI A VŠETKÝCH ĎALŠÍCH PRIAMYCH A NEPRIAMYCH NEPRIAZNIVÝCH ÚČINKOCH NA RASTLINY ALEBO RASTLINNÉ PRODUKTY
Príznaky fytotoxicity sa môžu po aplikácii prípravku BELVEDERE FORTE objaviť (popálenie koncov listov, retardácia rastu, vybielenie), ale tieto poškodenia sú len prechodného charakteru. Repa počas niekoľkých dní rýchlo regeneruje a poškodenie nemá vplyv na vývoj repy, kvantitu a kvalitu úrody. Prípravok BELVEDERE FORTE neodporúčame aplikovať na porast repy poškodený chorobami (spála) alebo požerom škodcov, oslabený alebo poškodený mrazom, suchom, dlhotrvajúcim intenzívnym slnečným svitom, vetrom alebo krupobitím – v takýchto prípadoc odporúčame aplikovať prípravok až po čiastočnej regenerácii porastu. Nedodržaním aplikačného termínu, dávkovania alebo pri aplikácii za uvedených nevhodných podmienok môže dôjsť k poškodeniu porastu alebo k zníženiu herbicídnej účinnosti. Dodržaním odporúčaných dávok a správnej poľnohospodárskej praxe nemá aplikácia prípravku BELVEDERE FORTE negatívny dopad na rastliny alebo rastlinné produkty.

OPATRENIA PROTI VZNIKU REZISTENCIE
BELVEDERE FORTE obsahuje účinnú látku (ethofumesate) patriacu do skupiny HRAC N herbicídov a účinné látky phenmedipham a desmedipham patriace do skupiny HRAC C1 herbicídov. Zmes dvoch rôznych chemických skupín redukuje riziko vzniku rezistencie a optimalizuje herbicídne vlastnosti TM partnerov používaných v programoch ochrany proti burinám. Dodržujte termín aplikácie, neznižujte dávku prípravku, ako alternatívu chemickej ochrany odporúčame mechanickú kontrolu burín pomocou plečkovania, hlbokej orby, predchádzajte rozširovaniu semien burín a pôdy medzi rôznymi pozemkami, striedajte herbicídy s rôznym mechanizmom účinku, pestujte odrody s dobrou konkurenčnou schopnosťou, používajte postrekové programy zložené z herbicídov patriacich do odlišných chemických skupín.

VPLYV NA ÚRODU
Dodržaním odporúčaných dávok a správnej poľnohospodárskej praxe nemá aplikácia prípravku BELVEDERE FORTE negatívny vplyv na výšku a kvalitu produkcie.

VPLYV NA NÁSLEDNÉ, NÁHRADNÉ A SUSEDIACE PLODINY
Všetky následné jesenné alebo jarné plodiny, po normálnom zbere na jar ošetrených plôch, môžu byť vysiate bez obmedzenia. Napriek tomu odporúčame po zbere repy a pred sejbou obilnín na jeseň orbu do hĺbky 15-20 cm. 4 týždne po zaoraní repy cukrovej na ploche ošetrenej prípravkom BELVEDERE FORTE môžu byť vysiate viaceré náhradné plodiny ako napríklad repa cukrová, repa kŕmna, hrach, bôb, fazuľa, kukurica, mätonohy, kapusta, špenát, cibuľa a lucerna. Potrebná je však pred výsevom týchto plodín (s výnimkou repy cukrovej a repy kŕmnej) orba do hĺbky 15-20 cm. Koreňovú zeleninu ako mrkva alebo reďkovka sejte najmenej 9 mesiacov po aplikácii. Postrek nesmie zasiahnuť susediace plodiny. Ako preventívne opatrenia pre zabránenie poškodenia susediacich plodín použite protiúletové trysky alebo dodržte ochrannú zónu 1 m od susediacich plodín.

VPLYV NA UŽITOČNÉ A INÉ NECIEĽOVÉ ORGANIZMY
Neboli zaznamenané negatívne vplyvy na necieľové a užitočné organizmy.

PRÍPRAVA POSTREKOVEJ KVAPALINY ZNEŠKODNENIE OBALOV
Odmerané množstvo prípravku vlejte do nádrže postrekovača naplnenej do polovice vodou a za stáleho miešania doplňte na požadovaný objem. Prázdny obal z tohto prípravku vypláchnite vodou a to buď ručne (3 krát po sebe) alebo v primiešavacom zariadení, ktoré je súčasťou postrekovača. Výplachovú vodu vlejte do nádrže postrekovača a obal odovzdajte vášmu zmluvnému subjektu, ktorý má oprávnenie na zber a zneškodňovanie prázdnych obalov. Pripravte len také množstvo postrekovej kvapaliny, ktoré spotrebujete. Najprv vlejte do nádrže TM partnera. Zákaz opätovného použitia obalu alebo jeho použitia na iné účely!

ČISTENIE APLIKAČNÉHO ZARIADENIA
Aby nedošlo neskôr k poškodeniu iných plodín ošetrovaných postrekovačom, v ktorom bol prípravok, musia byť všetky stopy prípravku z postrekovača odstránené ihneď po ukončení postreku.
1) Po vyprázdnení nádrže vypláchnite nádrž, ramená a trysky čistou vodou (asi štvrtina objemu nádrže postrekovača).
2) Oplachovú vodu vypustite a zariadenie prepláchnite čistou vodou, s prídavkom čistiaceho prostriedku, alebo sódy (3% roztok) alebo 0,1-0,2 % roztokom AGROPUR-u.
3) Opakujte postup podľa bodu „2“ ešte raz.
4) Trysky a sitká musia byť čistené oddelene pred zahájením a po ukončení oplachovania.

Registered for culturesRateBBCH
Sugar beets0.7 - 1 l10 - 14
Beets0.7 - 1 l10 - 14