Cetus

Manufacturer
FMC
Category
Herbicides
Registered until
2024-01-30
Registration number
14-11-1412
Active materials
Links

Postrekový selektívny herbicíd vo forme ZC t.j. zmes kvapalného suspenzného koncentrátu a suspenzie kapsúl, pre riedenie vodou, určený na ničenie dvojklíčnolistových burín v zemiakoch.

Účinná látka:
Clomazone, 60 g.l-1 (5% hm)
Metribuzin,  233 g.l-1 (19,3% hm)

PÔSOBENIE PRÍPRAVKU
Prípravok je dvojzložkový selektívny herbicíd na zabezpečenie kontroly jednoročných dvojklíčnolistových burín a niektorých jednoročných tráv.
Účinná látka Metribuzin zo skupiny triazinonov (HRAC group C1) pôsobí ako inhibítor fotosystému II (PSII). Účinná látka clomazone zo skupiny izoxazolidinonov (HRAC group F3) pôsobí ako inhibítor biosyntézy karotenoidov. Príznaky pôsobenia sa prejavujú v priebehu niekoľkých dní po aplikácii žltnutím, vybielením listovej plochy a postupným úhynom burín. Rastliny prijímajú prípravok ako koreňmi, tak aj listami. Dĺžka reziduálneho účinku trvá až 3-4 mesiace a závisí od použitej dávky, druhu pôdy a zrážok.

SPEKTRUM HERBICÍDNEJ ÚČINNOSTI
Citlivé dvojklíčnolistové buriny: mrlíky (biely, hybridný), fialka roľná, parumanček nevoňavý, lipkavec obyčajný, ježatka kuria, horčiaky (obyčajný, štiavolistý), veroniky (perzská roľná), vesnovka obyčajná, stavikrv vtáčí, mlieč zelinný, kapsička pastierska, reďkev ohnicová, láskavce (ohnutý, štiavolistý), horčica roľná, hluchavky (purpurová, objímavá)
Stredne citlivé buriny: žltnica maloúborová, výmrv repky
Odolné buriny: pichliač roľný

POKYNY PRE APLIKÁCIU
Dávka vody: 200 - 400 l.ha-1
Maximálny počet ošetrení: 1x za vegetáciu
Prípravok nie je vhodné používať na extrémne ľahkých pôdach.
Zemiaky – ošetrujte v dávke 1,5 l.ha-1 po slepej preorávke , najneskôr však 3 dni pred vzídením zemiakov, nikdy nie po vzídení. Po postreku je možné robiť z kultivačných prác len oborávku tesne pred uzavretím porastu. Iné kultivačné postupy môžu znížiť herbicídnu účinnosť. Pri pestovaní zemiakov v riadkoch zbavených kamenia, aplikujte prípravok preemergentne, najneskôr do vzchádzania burín.

INFORMÁCIE O MOŽNEJ FYTOTOXICITE, ODRODOVEJ CITLIVOSTI A VŠETKÝCH ĎALŠÍCH PRIAMYCH A NEPRIAMYCH NEPRIAZNIVÝCH ÚČINKOCH NA RASTLINY ALEBO RASTLINNÉ PRODUKTY
Ak je prípravok aplikovaný v súlade s platnou etiketou a za priaznivých aplikačných podmienok, je tolerantný k ošetrovaným plodinám. Účinná látka clomazone sa vyznačuje vyššou vodorozpustnosťou a preto, ak je prípravok aplikovaný na ľahkých piesčitých pôdach a po aplikácii dôjde k väčším zrážkovým úhrnom, môže sa prejaviť fytotoxicita. Jej prejavom je vybielenie okrajov alebo aj celých listov plodiny. Pri silnej fytotoxicite môže dôjsť aj ku krátkodobému spomaleniu či zastaveniu rastu. Rozdiely v citlivosti odrôd neboli pozorované. Ďalšie nepriaznivé účinky na rastliny alebo rastlinné produkty neboli zistené.

OPATRENIA PROTI VZNIKU REZISTENCIE
Na zamedzenie rizika rezistencie neaplikujte tento prípravok ani iný s rovnakým mechanizmom účinku viac ako 1 x za sezónu. Striedajte plodiny v osevnom postupe a používajte v nich herbicídy s rozdielnymi mechanizmami účinku. Vysievajte alebo vysádzajte plodiny v optimálnych agrotechnických termínoch, umožňujúcich účinnú ochranu proti burinám. Preferujte účinnejšie zapracovanie pôdy, najlepšie s orbou.

VPLYV NA ÚRODU
Aplikácia prípravku nemá negatívny vplyv na kvalitu a kvantitu úrody.

VPLYV NA NÁSLEDNÉ, NÁHRADNÉ A SUSEDIACE PLODINY
V rámci bežného osevného postupu pri ošetrení zemiakov nie je voľba následných plodín pri ich výseve na jeseň alebo na jar ďalšieho roku obmedzená. Po zbere skorých a veľmi skorých zemiakov je možné ako následné plodiny vysievať po mechanickej kultivácii hrach alebo mrkvu. Pred výsevom alebo výsadbou následných plodín odporúčame orbu a kultiváciu najmenej do hĺbky 15 cm. Náhradné plodiny po zaoraní plodiny ošetrenej prípravkom CETUS, môžu byť vysievané alebo vysádzané po 5-6 týždňoch, po plytkej orbe do hĺbky 15 cm. Môžu to byť skoré zemiaky, bôb, kukurica, mrkva, jačmeň jarný. Pri aplikácii nesmú byť prípravkom ani úletom postrekovej hmly zasiahnuté susediace ani žiadne iné necieľové rastliny, porasty a pozemky!

VPLYV NA UŽITOČNÉ A INÉ NECIEĽOVÉ ORGANIZMY
Prípravok CETUS nemá neprijateľný negatívny vplyv na užitočné a necieľové organizmy.

PRĶPRAVA POSTREKOVEJ KVAPALINY A ZNEŠKODNENIE OBALOV
Odmerané množstvo prípravku vlejte do nádrže postrekovača naplnenej do polovice vodou a za stáleho miešania doplňte na požadovaný objem. Prázdny obal z tohto prípravku vypláchnite vodou a to buď ručne (3 krát po sebe) alebo v primiešavacom zariadení, ktoré je súčasťou postrekovača. Výplachovú vodu vlejte do nádrže postrekovača a obal odovzdajte vášmu zmluvnému subjektu, ktorý má oprávnenie na zber a zneškodňovanie prázdnych obalov. Pripravte len také množstvo postrekovej kvapaliny, ktoré spotrebujete. Pri príprave individuálnych zmesí je zakázané miešať koncentráty, prípravky pridávajte do nádrže oddelene.

ČISTENIE APLIKAČNÉHO ZARIADENIA
Ihneď po skončení postreku musia byť všetky stopy prípravku odstránené z nádrže miešača a postrekovača podľa nasledujúceho postupu, aby neskôr nedošlo k poškodeniu iných plodín:
1) Po vyprázdnení nádrže vypláchnite nádrž, ramená a trysky čistou vodou (štvrtinou objemu nádrže postrekovača).
2) Vypustite oplachovú vodu a celé zariadenie znovu prepláchnite čistou vodou (štvrtinou objemu nádrže postrekovača), prípadne s prídavkom čistiaceho prostriedku alebo sódy (3% roztokom). V prípade použitia čistiacich prostriedkov postupujte podľa návodu na ich použitie.
3) Opakujte postup podľa bodu „2“ ešte dvakrát.
4) Trysky a sitká musia byť čistené oddelene pred zahájením a po ukončení preplachovania.
Aplikačné zariadenie, osobné ochranné pracovné prostriedky a pomocné nástroje, či nádoby, asanujte 3 % roztokom uhličitanu sodného (sóda) a dobre omyte vodou.

BEZPEČNOSTNÉ OPATRENIA
Pri práci s prípravkom používajte ochranný pracovný oblek, ochranný štít na tvár, resp. ochranné okuliare, respirátor, gumové rukavice a gumovú obuv. Pri príprave postreku používajte gumovú zásteru alebo zásteru z pogumovaného textilu. Počas práce a po nej až do vyzlečenia pracovného odevu a umytia celého tela teplou vodou a mydlom nejedzte, nepite a nefajčite ! Postrekovať možno len za bezvetria alebo pri miernom vánku, v tom prípade v smere od pracujúcich. Zvyšky aplikačného roztoku a oplachové vody sa nesmú vylievať v blízkosti zdrojov povrchových a spodných vôd. Prípravok nie je horľavinou. V prípade požiaru tento haste hasiacou penou alebo práškom, popr. pieskom alebo zeminou. Vodu použite len vo forme jemnej hmly a to len vtedy, ak je zabezpečené, že kontaminovaná voda neunikne do verejnej kanalizácie a nezasiahne zdroje podzemných a ani recipienty povrchových vôd a poľnohospodársku pôdu.

Dôležité upozornenie:
Pri požiarnom zásahu používajte izolačné dýchacie prístroje, pretože pri horení môžu vznikať toxické splodiny !

 

Registered for culturesRate
Potatoes1.5 l