Darcos

Manufacturer
Rotam Agrochemical
Category
Fungicides
Registered until
2024-02-28
Registration number
15-02-1581
Active materials
Links

Postrekový fungicídny prípravok vo forme vodnej emulzie (typu olej:voda) proti chorobám listov a klasov pšenice ozimnej, jačmeňa jarného, repky ozimnej a jarnej.

Účinná látka: Tebuconazole 250 g.l

PÔSOBENIE PRÍPRAVKU
DARCOS obsahuje systémovo pôsobiaci tebuconazole zo skupiny triazolových fungicídov. Účinná látka tebuconazole narušuje biosyntézu ergosterolov hubových patogénov. Vyznačuje sa veľmi dobrou účinnosťou (preventívnou a kuratívnou) proti širokému spektru hubových patogénov a dlhou dobou trvania účinku.
V repke ozimnej a v repke jarnej pôsobí na bielu hnilobu (Sclerotinia sclerotiorum), čerň repkovú (Alternaria brassicae) a pleseň sivú (Botrytis cinerea). Prípravok čiastočne účinkuje proti fómovej hnilobe (Leptosphaeria maculans syn. Phoma lingam),
V pšenici ozimnej je DARCOS účinný proti hrdziam (Puccinia spp.), múčnatke trávovej (Blumeria graminis) a septoriózám (Septoria spp.). Prípravok čiastočne účinkuje proti fuzariózam v klasoch (Fusarium spp.)
V jačmeni jarnom DARCOS účinkuje proti hrdziam (Puccinia spp., P. hordei) a múčnatke trávovej (Blumeria graminis). Prípravok čiastočne účinkuje proti fuzariózam v klasoch (Fusarium spp.)

POKYNY PRE APLIKÁCIU
Dávka vody: 200 – 400 l.ha.1
b) spôsob použitia
Repku ozimnú ošetrujte proti fómovej hnilobe koreňového krčku a stonky (Leptosphaeria maculans syn. Phoma lingam) na jeseň v štádiu 4-8 listov (BBCH 14-18), cca do polovice októbra. Na jar ošetrujte po nástupe vegetácie až do konca kvitnutia (BBCH 30-69). Počet ošetrení max. 1 krát za 3 roky na tom istom pozemku.
Proti bielej hnilobe (Sclerotinia sclerotiorum), černi repkovej (Alternaria brassicae) a plesni sivej (Botrytis cinerea) ošetrujte od štádia, keď sú viditeľné samostatné kvetné pupene (BBCH 55), najlepšie však v dobe plného kvitnutia (BBCH 65), keď je 50-60% kvetov otvorených, pri rešpektovaní ochrannej doby (56 dní). Počet ošetrení max. 1 krát za 3 roky na tom istom pozemku.
Pre minimalizáciu rizika pre včely pri aplikácii prípravku na ošetrenie repky v štádiu BBCH 59-65 aplikujte prípravok v mimoletovom čase včiel, vo večerných hodinách.
Pšenicu ozimnú ošetrujte proti hrdziam (Puccinia spp.), múčnatke trávovej (Blumeria graminis) a septoriózam (Septoria spp.) od začiatku predlžovania stebla až do konca klasenia (BBCH 30-59). Rešpektujte ochrannú dobu (35 dní). Počet ošetrení max. 1 krát za 2 roky na tom istom pozemku.
Proti fuzariózam klasov (Fusarium spp.) pšenicu ošetrujte vo fáze kvitnutia pšenice, tj. BBCH 61-69. Musia byť splnené podmienky pre vznik infekcie, to znamená ovlhčenie klasov v dôsledku zrážok a teploty nad 18 °C. Ošetrenie sa nesmie realizovať pri teplotách nad 25 °C a za intenzívneho slnečného žiarenia. Dodržujte ochrannú dobu 35 dní. Počet ošetrení max. 1 krát za 2 roky na tom istom pozemku.
Jačmeň jarný ošetrujte proti hrdziam (Puccinia spp.), hrdzi jačmennej (Puccinia hordei) a múčnatke trávovej (Blumeria graminis) na začiatku predlžovania stebla až do konca klasenia (BBCH 30-59). Rešpektujte ochrannú dobu (35 dní). Počet ošetrení max. 1 krát za 2 roky na tom istom pozemku.
Proti fuzariózam klasov (Fusarium spp.) jačmeň ošetrujte vo fáze kvitnutia jačmeňa, tj. BBCH 61-69. Musia byť splnené podmienky pre vznik infekcie, to znamená ovlhčenie klasov v dôsledku zrážok a teploty nad 18 °C. Ošetrenie sa nesmie realizovať pri teplotách nad 25 °C a intenzívneho slnečného žiarenia. Dodržujte ochrannú dobu 35 dní. Počet ošetrení max. 1 krát za 2 roky na tom istom pozemku.

INFORMÁCIE O MOŽNEJ FYTOTOXICITE, ODRODOVEJ CITLIVOSTI A VŠETKÝCH ĎALŠÍCH PRIAMYCH ALEBO NEPRIAMYCH NEPRIAZNIVÝCH ÚČINKOCH NA RASTLINY ALEBO RASTLINNÉ PRODUKTY
Pri použití v súlade s registrovaným rozsahom a spôsobom použitia (Zoznam autorizovaných prípravkov na ochranu rastlín pre príslušný rok), nie sú známe údaje o možnej fytotoxicite, odrodovej citlivosti, alebo iné negatívne vplyvy na danú plodinu.

OPATRENIA PROTI VZNIKU REZISTENCIE
Do súčasnej doby neboli na Slovensku zaznamenaná žiadne prípady rezistencie. Na obmedzenie rizika vzniku rezistencie používajte tento prípravok v súlade s návodom na použitie a vyhnite sa aplikačným podmienkam, ktoré by mohli znížiť jeho účinnosť. Viacročné používanie fungicídov s rovnakým mechanizmom účinku môže viesť ku vzniku rezistentných kmeňov patogénov; tomu je možné predchádzať striedaním prípravkov s rozdielnym mechanizmom účinku alebo používaním kombinovaných fungicídov. Striedajte plodiny v osevnom postupe a vysievajte plodiny v optimálnom agrotechnickom termíne. Dodržujte pokyny na etikete, termín ošetrenia a registrovanú dávku prípravku.

VPLYV NA ÚRODU
Aplikácia prípravku nemá negatívny vplyv na úrodu ani na jej kvalitu.

VPLYV NA NÁSLEDNÉ A SUSEDIACE PLODINY
V rámci bežného osevného postupu nie je po zbere voľba následných plodín obmedzená. Postrekom nesmú byť zasiahnuté susediace plodiny a okolie pozemku.

PRÍPRAVA POSTREKOVEJ KVAPALINY A ZNEŠKODNENIE OBALOV
Pred použitím dôkladne pretrepte! Odmerané množstvo prípravku vlejte do nádrže postrekovača naplneného do polovice vodou a za stáleho miešania doplňte nádrž postrekovača na požadovaný objem vodou. Pri aplikácii zabezpečte stále miešanie postrekovej kvapaliny. Pri príprave zmesí nemiešajte koncentráty, prípravky do nádrže vlievajte oddelene, kvapalinu udržujte v pohybe miešaním. Pred aplikáciou skontrolujte dávkovanie prípravku a činnosť trysiek. Prázdny obal z tohto prípravku vypláchnite vodou a to buď ručne (3 krát po sebe) alebo v primiešavacom zariadení, ktoré je súčasťou postrekovača. Výplachovú vodu vlejte do nádrže postrekovača a obal odovzdajte vášmu zmluvnému subjektu, ktorý má oprávnenie na zber a zneškodňovanie prázdnych obalov. Pripravte len také množstvo postrekovej kvapaliny, ktoré spotrebujete. Zákaz opätovného použitia obalu alebo jeho použitia na iné účely!

ČISTENIE APLIKAČNÉHO ZARIADENIA
Aby nedošlo neskôr k poškodeniu iných plodín ošetrovaných postrekovačom, v ktorom bol prípravok, musia byť všetky stopy prípravku z postrekovača odstránené ihneď po ukončení postreku.
1) Po vyprázdnení nádrže vypláchnite nádrž, ramená a trysky čistou vodou (asi štvrtina objemu nádrže postrekovača).
2) Oplachovú vodu vypustite a zariadenie prepláchnite čistou vodou.
3) Opakujte postup podľa bodu „2“ ešte raz.
4) Trysky a sitká musia byť čistené oddelene pred zahájením a po ukončení oplachovania.

Registered for culturesRateBBCHPreharvest Interval
Winter rape1 l14 - 1856
Spring rape1 l14 - 1856
Winter wheat0.75 - 1 l30 - 5935
Spring barley0.75 - 1 l30 - 5935
Winter rape1 l30 - 6956
Spring rape1 l30 - 6956
Spring barley0.75 - 1 l61 - 6935