Templier

Manufacturer
Rotam Agrochemical
Category
Herbicides
Registered until
2024-06-30
Registration number
16-11-1769
Active materials
Links

Selektívny a systémový herbicíd vo forme vodou dispergovateľných granúl (WG), určený na postemergentné ničenie jednoročných dvojklíčnolistových burín a jednoročných tráv v kukurici.

ÚČINNÁ LÁTKA: Nicosulfuron 750 g/kg

PÔSOBENIE PRÍPRAVKU
TEMPLIER je selektívny a systémový herbicíd obsahujúci účinnú látku nicosulfuron zo skupiny sulfonylmočovín určený na postemergentné ničenie jednoročných tráv a jednoročných dvojklíčnolistových burín v kukurici. Mechanizmom účinku je inhibícia enzýmu acetolaktát syntézy (ALS) dôležitého pri syntéze alifatických aminokyselín. Rastliny prípravok prijímajú prevažne listami, v menšej miere koreňmi, a transportujú ho xylémom a floémom do všetkých častí; TEMPLIER tak inhibuje rast burín. Najlepší účinok dosiahnete ak prípravok aplikujete v dobe aktívneho rastu burín. Po vstrebaní prípravku dochádza k rýchlej distribúcii jeho účinnej látky do rôznych častí cieľových burín s následným zastavením ich rastu do 2-3 dní.
Spektrum herbicídneho účinku:
Citlivé buriny: prstovka krvavá, ježatka kuria, mätonohy (trváci, mnohoplodý), moháre, lipnica ročná, láskavec ohnutý, pakosty, hluchavka purpurová, horčica roľná, hviezdica prostredná, peniažtek roľný, fialka roľná, mäta roľná.
Stredne citlivé buriny: kapsička pastierska, mrlík biely, pohánkovec ovíjavý, žltnica maloúborová, horčiaky (obyčajný, štiavolistý), ľuľok čierny.
Odolné buriny: stavikrv vtáčí.

POKYNY PRE APLIKÁCIU
Dávka vody: 200-400 l vody /ha
Maximálny počet aplikácií za vegetačné obdobie: 1 x.
Prípravok TEMPLIER vždy používajte v zmesi s povoleným pomocným prípravkom (zmáčadlom) s obsahom 50% w/w alkylamín etoxylát propoxylátu (alkylamine ethoxylate propoxylate), 60% rastlinného oleja alebo 50% lecitínového oleja. Bez pridania pomocného prípravku sa znižuje účinnosť prípravku.
TEMPLIER aplikujte na jar, keď je kukurica v rastovom štádiu 2 až 8 listov (BBCH 12-18). Najlepšie výsledky dosiahnete pri aplikácii v období intenzívneho rastu burín (pri optimálnej pôdnej vlhkosti, teplote a relatívnej vlhkosti vzduchu), pokiaľ sú buriny v skorých rastových fázach (v štádiu 2-4 listov). Potrebné je zabezpečiť rovnomernú aplikáciu postreku.
Vyhnite sa postreku ak je rozdiel denných a nočných teplôt viac ako 20°C. V teplom období, s teplotami v priebehu dňa > 25 °C, aplikujte prípravok vo večerných hodinách. Prípravok nepoužívajte, pokiaľ sa v časovom rozmedzí do 12 hodín po aplikácii očakáva výskyt dažďových zrážok. Po dlhšom období dažďov počkajte s aplikáciou prípravku najmenej 1 deň. TEMPLIER môžete používať na ľahkých, stredných a ťažkých pôdach.

Upozornenie:
Neošetrujte prípravkom TEMPLIER porasty pred tým ošetrené orgánofosfátovými pôdnymi insekticídmi (nebezpečenstvo poškodenia plodiny). Neošetrujte prípravkom TEMPLIER porasty trpiace stresom (nebezpečenstvo poškodenia plodiny). Prípravok aplikujte v schválených aplikačných dávkach na zdravý porast. Po ošetrení v rastovej fáze 2-8 pravých listov môže porast mierne zožltnúť, zakrnieť, stratiť vitalitu po dobu 7-14 dní. Ošetrené porasty však rýchle zregenerujú. Tieto zmeny porastu neovplyvňujú celkovú úrodu. Pri aplikácii dôsledne kontrolujte presnosť a zabráňte prekrývaniu postrekových pásov. Nepoužívajte TEMPLIER v slede s prípravkom obsahujúcim inú sulfonylmočovinu. TEMPLIER nepoužívajte ako jediné ošetrenie v následnej plodine (kukurica po kukurici). Prípravok nemiešajte s prípravkami listovej výživy a s tekutými hnojivami. Vzhľadom na vysokú biologickú účinnosť prípravku zabráňte úletu i malého množstva postrekovej kvapaliny / aerosólu do akýchkoľvek okolitých porastov mimo ošetrovanú plochu. Prípravok TEMPLIER nepoužívajte v kombinácii s predošlým či následným ošetrením plodín akýmikoľvek inými prípravkami obsahujúcimi iné inhibítory ALS, ani ho nepoužívajte na prípravu postrekových zmesí s takýmito prípravkami. Pri použití pojazdného zariadenia s horizontálnymi ramenami postrekovača dbajte o to, aby postrekom nebolo priamo zasiahnuté ochranné pásmo stojatých či tečúcich povrchových vôd v minimálnej šírke 5 m. Taktiež je potrebné zaistiť, aby postrek nezasiahol okraje odvodňovacích jarkov (suchých v čase aplikácie prípravku) v pásme užšom ako 1 m.

INFORMÁCIE O MOŽNEJ FYTOTOXICITE, ODRODOVEJ CITLIVOSTI A VŠETKÝCH ĎALŠÍCH PRIAMYCH A NEPRIAMYCH NEPRIAZNIVÝCH ÚČINKOCH NA RASTLINY ALEBO RASTLINNÉ PRODUKTY
Pri aplikácii dbajte o zvýšenú opatrnosť, aby nedošlo k úletu do porastov susediacich plodín mimo ošetrovanú plochu. Ak je prípravok aplikovaný v súlade s platnou etiketou a návodom na použitie, je tolerantný k ošetrovaným plodinám. TEMPLIER môže byť aplikovaný vo všetkých registrovaných odrodách kukurice v uvedených rastových fázach.

OPATRENIA PROTI VZNIKU REZISTENCIE
Účinná látka nicosulfuron patrí medzi sulfonylmočoviny (HRAC skupiny B). Na obmedzenie rizika vzniku rezistencie neaplikujte tento prípravok ani iný s rovnakým mechanizmom účinku (inhibítory ALS – sulfonylmočoviny, triazolpyrimidiny, triazoliny) na rovnakom pozemku po sebe bez prerušenia ošetrením iným herbicídom s odlišným mechanizmom účinku. Dodržujte pokyny pre aplikáciu a prípravok aplikujte iba za vhodných poveternostných podmienok a v odporúčaných rastových fázach burín. Nadobudnutie zvýšenej rezistencie voči herbicídom u niektorých druhov jednoročných jednoklíčnolistových burín (napr. psiarka roľná, ovos hluchý a mätonoh mnohokvetý) môže mať za následok zníženú účinnosť prípravku pri ich likvidácii. Odporúča sa preto zavedenie vhodnej prevenčnej stratégie a protiopatrení voči zvýšenej odolnosti cieľových burín. Usmernenia v tejto oblasti, vypracované Akčnou skupinou pre skúmanie rezistencie burín, vám môže poskytnúť, váš distribútor, konzultant pre oblasť agronómie, alebo výrobca prípravku. Prípravok používajte vždy v kombinácii s inými opatreniami proti výskytu odolnosti burín, akými sú napr. primerané pestovateľské postupy; inhibítory ALS nikdy nepoužívajte ako výlučný a samostatný spôsob ochrany plodín voči burinám.

VPLYV NA ÚRODU
Prípravok nemá negatívny vplyv na úrodu.

VPLYV NA NÁSLEDNÉ, NÁHRADNÉ A SUSEDIACE PLODINY
Po plodinách ošetrených herbicídom TEMPLIER je možné v bežnom osevnom postupe a po orbe zasiať pšenicu ozimnú a jačmeň ozimný. Všetky ostatné plodiny môžu byť zasiate nasledujúcu jar. Postrek nesmie zasiahnuť susediace plodiny ani plochy určené na výsev alebo výsadbu citlivých poľnohospodárskych plodín či priamo zasiahnuť vodné toky, priekopy a recipienty povrchových vôd.

VPLYV NA UŽITOČNÉ A INÉ NECIEĽOVÉ ORGANIZMY
Používanie prípravku TEMPLIER v súlade so zásadami správnej poľnohospodárskej praxe a v dávkach podľa návodu na použitie predstavuje nízke riziko na všetky necieľové organizmy.

PRÍPRAVA POSTREKOVEJ KVAPALINY A ZNEŠKODNENIE OBALOV
Odvážené množstvo prípravku rozmiešajte v pomocnej nádobe v menšom množstve vody na riedku homogénnu kašu, vlejte za stáleho miešania do nádrže postrekovača naplnenej do polovice vodou a doplňte na požadovaný objem. Prázdny obal z tohto prípravku zneškodnite ako nebezpečný odpad. Pripravte len také množstvo postrekovej kvapaliny, ktoré spotrebujete. Zákaz opätovného použitia obalu alebo jeho použitia na iné účely!

ČISTENIE APLIKAČNÉHO ZARIADENIA
Pre zamedzenia poškodenia iných poľnohospodárskych plodín zvyškami prípravku ihneď po aplikácii dôkladne vyčistite všetko postrekovacie vybavenie, vrátane vnútorných a vonkajších častí veka nádrže podľa nasledovného postupu:
1. Ihneď po ukončení postreku nádrž postrekovača úplne vyprázdnite. Všetky vonkajšie časti postrekovacieho vybavenia znečistené prípravkom umyte čistou vodou.
2. Vnútrajšok nádrže postrekovača vypláchnite čistou vodou. Hadice, potrubné časti a trysky postrekovača premyte vystriekaním vodných splaškov z nádrže v objeme minimálne 1/10 celkovej kapacity nádrže. Nádrž postrekovača následne úplne vyprázdnite.
3. Nádrž naplňte do polovice čistou vodou a pridajte odporúčanú dávku vhodného komerčne dostupného prípravku na čistenie nádrží postrekovačov. Nádrže zvnútra premyte premiešaním a čistiaci roztok vystriekajte cez hadice, potrubné časti a trysky postrekovača. Nádrž doplna napustite vodou (dbajte o to, aby bola nádrž naplnená na maximálny objem). Vodu v nádrži ponechajte za občasného premiešania pôsobiť 15 minút. Vodu následne opäť vystriekajte a nádrž úplne vyprázdnite.
4. Trysky a filtre demontujte a samostatne ich umyte vhodným komerčne dostupným prípravkom na čistenie nádrží postrekovačov.
5. Nádrž postrekovača vypláchnite čistou vodou. Hadice, potrubné časti a trysky postrekovača premyte vystriekaním vodných splaškov z nádrže v objeme minimálne 1/10 celkovej kapacity nádrže. Nádrž postrekovača následne úplne vyprázdnite.
6. Splašky z čistenia likvidujte ako odpad bezpečným spôsobom. Splašky nestriekajte na citlivé plodiny, ani na pozemky určené pre výsev citlivých plodín.
Poznámka: Pokiaľ nádrž postrekovača nie je možné úplne vyprázdniť, pred krokom č. 4 je nutné opakovane vykonať krok č. 3.

 

 

Registered for culturesRateBBCH
Corn54 g12 - 18