Antep fıstığı yeşil psillidi
Megagonoscena viridis

TANIMI :
Erginler 2,0-3.0 mm boyda, yeşil ile açık yeşil renklidir. Baş büyük, gözler kabarık ve kırmızı renkli, duyargaları parçalıdır. Kanatlar saydam olup kanat damarları iyi gelişmiştir. Yumurtalar ilk bırakıldıklarında uzunca bir şişe görünümündedir. İlk bırakıldıklarında renkleri mat beyazdır, birinci ay içinde kirli beyaza, daha sonra önce bal rengine en sonunda da koyu kırmızıya dönüşür. Yumurtalar yaprak ve Karagöz (Meyve gözü) koltuklarının en gizli yerlerine bırakılır. Nimfler, yumurtadan yeni çıktıklarında sarı renkli ve basık vücutludur. Daha sonraları nimt'in rengi önce gri renge daha sonra ise yeşil renge dönüşür.
Kışı yumurta olarak bir yıllık sürgünlerdeki sürgün ve meyve gözlerinin en iyi korunmuş yerlerinde geçirir. Mart ayı sonundan itibaren sürgün ve meyve gözlerinin kabarması sırasında yumurtalar açılır. Çıkan genç nimfler, kabaran tomurcuklar içine girerek yeni oluşan yaprak ve çiçekler arasında beslenirler. Nimfler 25-30 gün kadar süren bu beslenmeleri sırasında beş gömlek değiştirerek nisan ayı sonu ile mayıs ayı başlarından itibaren doğada erginler görülmeye başlar. Erginler çıkışlarından itibaren iki »ün sonra çiftleşir ve yumurta bırakmaya başlar. Güneydoğu Anadolu koşullarında ilk yumurta mayıs ayı başında görülür, haziran ayı ortalarına kadar devam eder ve bir dişi ortalama 190 adet yumurta bırakır. Bırakılan bu yumurtalar ertesi yılın mart ayı sonuna dek kışlar. Yılda 1 döl verirler. 

ZARAR ŞEKLİ
Antepfıstığının yeni oluşan yaprak ve meyve salkımlarında beslenerek bitkinin özsuyunu emerler. Zarar gören yapraklar kıvrılır. Nimflerin yoğunluğuna göre bu kıvrılma bazen çok şiddetli olur ve ağacın bütün yaprakları ve sürgün uçları kıvrılır, deforme olur. Uzun süre bulaşık olan bahçelerde genellikle ağaçların büyümesinde bir durgunluk görülür. Böylece ağaçlarda meyve tutumu normale göre azalır Nimfler beslenme sırasında ayrıca tatlımsı bir madde bıraktıkları için bazı is mantarlarının çoğalmasına da neden olarak yaprakların normal özümleme yapmalarını önlerler.
Zararlı Güney ve G. Doğu Anadolu Bölgesinde yaygın olup genellikle sürgünü iyi ve genç ağaçlan tercih eder 

Kimyasal Mücadele :
Kış ilaçlan ağaçlarda tomurcuklar patlamadan uygulanmalı ve ilaçlar tomurcuklar kabarmadan kesilmelidir. İlaçlamalar ağaçların dallan ve sürgünlerini yıkarcasına yapılmalıdır. 

İLAÇLAMA ZAMANI :
Antepfıstığı yeşil psillidi'nin nimfleri beslendikleri yaprakları kıvırıp deforme ettikleri ve bu kıvrılan yapraklar arasında beslendikleri için nimflerine karşı ilaçlı mücadele zor olmaktadır. Bunun için zararlının yumurta öldürücü insektisitler veya kış ilaçları ile yumurtalarına karşı ilaçlama yapılması gerekir.
Bir yıl önce mayıs - temmuz aylarında psillid zararı görülmüşse ve yapılan sürgün kontrollerinde da en az sürgün başına 5 yumurta sayılabiliyorsa kış ilaçları ile ilaçlama yapılır. İlaçlama, tomurcuklar patlamadan önce ve sıcaklık 13 - 15 °C iken yapılmalıdır