Efdal HaloRegistered until: 2021 M07 2
Tarkim - Herbisit
8442

İlacın Hazırlanması:
İlacı önce ayrı bir kapta az bir miktarda su ile karıştırarak eritiniz. Aletin deposunu yarıya kadar su ile doldurup karıştırıcısını çalıştırarak hazırlanmış ilacı içine dökünüz ve üzerini su ile tamamlayınız. Hazırlanmış ilacı aynı gün içinde kullanınız. İyi bir etki için iyi bir kaplama ilaçlama şarttır. Dekara kullanılacak su miktarını tespit için önce aletin kalibrasyonu yapılır ve daha sonra ilaçlamaya geçilir. Bunun için önce aletin deposu su ile doldurulur. Tarla şartlarında çalıştırılarak bu su ile ne kadar alanın ıslatıldığı hesap edilir. Daha sonra hesaplanan alan üzerinden gerekli miktar ilaç ilave edilerek hazırlanır ve ilaçlamaya geçilir.
Çeltikte darıcan türlerine, su ayrığına ve baraj otuna karşı yayıcı yapıştırıcı ile karıştırılarak, çıkış sonrası, suyu boşaltılmış (çipil) tavalara pülverizatör ile uygulanır. İlacın tarlanın her yerine aynı miktarda püskürtmek için dekara 25-50 lt su kullanılması tavsiye edilir. İlaç uygulandıktan sonra yabancı ot yüzeyinde kuruması 4-5 saat içinde gerçekleşir. İlaç yabancı ot üzerinde kuruduktan 4-5 saat sonra tavalara su verilebilir. Ancak tavalara su verme işlemi en geç 2 gün içinde yapılmalıdır. Su seviyesi mümkün olduğunca yüksek tutulup yabancı otların su altında kalması sağlanmalıdır. 

İLACIN ÖZELLİKLERİ: İlaç çeltik bitkisine son derece emniyetlidir. Tavsiye dozunda uygulanırsa verime kesinlikle olumsuz bir etkisi yoktur. Sistemik etkili ot ilacı olup yabancı otların yeşil aksamından alınır. Darıcan, çeltiksi darıcan gibi türleri kontrol eder. Darıcan türlerinin 2-4 yapraklı dönemlerinden, 1-2 kardeş dönemlerine kadar rahatlıkla kontrol eder. İlaç, kuşlara, arılara, balıklara ve toprak solucanlarına zehirli değildir. 

DİRENÇ İLE İLGİLİ BİLGİ: EFDAL HALO isimli bitki koruma ürünü, etki mekanizmasına göre Grubu A/1 olarak sınıflandırılmış bir herbisittir. Aynı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları, direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle, direnç gelişimini geciktirmek için EFDAL HALO’ yu aynı üretim sezonu içerisinde önerilen toplam uygulama sayısını aşmayınız. Uygulanmanın tekrarlanması gerektiği durumlarda ise, farklı etki mekanizmasına sahip (Grup A/1 harici) bitki koruma ürünlerinin kullanılmasına özen gösteriniz.
Eğer çeltik tarlasında kız otu, kurbağa kaşığı, güvercin ayağı ve Kındıra gibi yabancı otlar var ise Penoxsulam etkili maddeli ilaçlarla karıştırılarak uygulanabilir.
CropsBBCHKayıtlı normaHasat Öncesi Aralığı
Pirinç0 - 075 - 150-