Egelex 20 SLRegistered until: 2024 M12 17
Agrobest - growth-regulator
4948
GIBBERELIC ACID:
Son derece düşük konsantrasyonlarda, fizyolojik ve morfolojik etkileri nedeniyle bir bitki büyüme düzenleyicisi olarak etki gösterir. 
Translokedir. Genellikle bitkinin toprak üstü aksamını etkiler.
Gerekli ilaç miktarı önce bir miktar su ile karıştırılır.İlaçlama aleti yarısına kadar su ile doldurularak içine bu karışım dökülür ve kalan gerekli su miktarı ilave edilerek karıştırılır.
Daha sonra uygulamaya geçilir.
 
Armut
Meyve tutumu az olan armut çeşitlerinde çiçeklerin %30 açtığında verim arttırmak için çiçeklenme devresinde meydan gelebilecek don zararlarından korunmak için donlardan en geç 2 gün sonra hazırlanan solüsyon ağaçlara pülverize edilir. 
 
Biber
Verimi arttırmak için çiçeklerin yarısı meyve tuttuğunda hazırlanan solusyonla ilk ilaçlama, bundan 2-3 hafta sonrada ikinci uygulama yapılır. 
 
Çekirdeksiz üzüm (Kurutmalık)
Çiçek kapsüllerinin dökülmesinden 4-5 gün sonra uygulama yapılır. 
 
Çekirdeksiz üzüm (Sofralık)
Birinci uygulama çiçek kapsüllerinin %70 döküldüğü devrede-ikinci uygulama ise bundan 10-12 gün sonra, tanelerin 3mm çapnda saçma iriliğine ulaştığı devrede yapılır.
 
Çilek
Mahsule yatmayı sağlamak ve iri meyve elde etmek için kullanılır. Çiçeklenmeden 3-4 hafta önce hazrlanan solüsyon sırt pompası ile püskürtülür. 
 
Enginar
Turfanda Enginar yetiştirmek, yüksek verim almak için enginarların4-5 yaprak, yaprak boylarının da 25-30 cm olduğu devrede, hazırlanan solüsyon özellikle bitkilerin gövde kısımlarına pülverize edilir. Normalden fazla gübre verilmeli ve zamanında sulanmalıdır.
 
Kiraz ve Vişne
Meyvelerde renk değişiminin başladığı dönemde uygulama yapılır. Bu uyguamadan iri, dayanklı ve düzgün meyve eldeedilir. 
 
Marul
Göbek bağlamayı tevik için hasattan 7-15 gün önce uygulama yapılır. Soğuk hava şartlarında yüksek doz uygulanır. 
 
Narenciye (Çiçek döllenmesini teşvik)
Özellikle Satsuma ve Klemantin türü mandalinlarda çiçklerin %75-80 açtığı devrede hazırlanan solüsyon çiçeklere püskürtülür. 
 
Narenciye (Haziran dökümünü önlemek)
Valensiya portakalları hariç diğer çeşitlerde çiçek açımının tamamlanmasından 4-5 hafta sonra (döküm başlamadan 1 ay önce) hazırlanan solüsyon leblebi-fındık büyklüğündeki meyvelere püskürtülür. 
 
Narenciye (Hasadın geciktirilmesi)
Greyfurtlarda meyvelerde ilk renk değişimi görülür görülmez hazırlnan solüsyon meyvelere püskütülür. 
 
Patates
Tohumluk olarak kullanılacak patatesler, dikimden önce hazırlanan solüsyona daldırılarak mauamele edilir ve dikilir. Böylece çimlenme hzlanır ve düzenli çkş olur. 
 
Süs bitkileri
Kesme çiçekçilikte uzun sap ve iri çiçek elde etmek için kullanlır. 
 
Şeftali
Özellikle Dixired ve Hale çeşitlerinde Ağustos'un ilk haftası içinde hazırlanan solüsyon püskürtülür. Bu uygulama ağaçları ilkbahardaki geç donlardan koruyacağı gibi meyve sertleşme işi de kendiliğinden halledilmiş olacaktır. 
Alkali özelliktekiler ve klor içeren solüsyonlar hariç diğer fungisit, insektisit ve yaprak gübreleriyle karıştırılarak kullanılabilir.
CropsBBCHKayıtlı normaHasat Öncesi Aralığı
Armut0 - 00 - 0-
Biber0 - 00 - 0-
Enginar0 - 00 - 0-
Kiraz0 - 00 - 0-
Marul0 - 00 - 0-
Turunçgiller0 - 00 - 0-
Çilek0 - 00 - 0-
Şeftali0 - 00 - 0-