FedoraRegistered until: 2021 M11 1
Hektas - Herbisit
8445

Özellikler: Emülsiyon konsantre formülasyonundadır. Yabancı otların çıkışından sonra kullanılan, sistemik bir herbisittir. Yabancı otların yeşil aksamı tarafından alınarak meristematik dokulara taşınır. Darıcan-cinek, Çeltiksi darıcan-çuvala giren, Su ayrığı, Baraj otu türlerini karşı etkilidir. Darıcan türlerini 2-4 yapraklı dönemlerinden, 1-2 kardeş dönemlerine kadar rahatlıkla kontrol eder. Uygulamadan hemen sonra yabancı otların büyümesi durur. 2-3 gün ile 1 hafta içerisinde yabancı otlarda sarı lekelenmeler görülür, 2-3 hafta içerisinde yabancı otlarda ölüm gerçekleşir.

Fedora çeltik ekiliş alanlarında sorun olan darıcan türlerine, su ayrığına ve baraj otuna karşı aynı pakette verilen HEKTASOL  ile karıştırılarak,  çıkış sonrası suyu boşaltılmış (çipil) tavalara, herbisitlere uygun ilaçlama alet ve ekipmanı ile püskürtülerek uygulanır. İlacın tarlanın her yerine eşit miktarda uygulanmasına ve tavanın tamamını kaplamasına özen gösterilmelidir; bu amaçla 20-40 l/da su kullanılması tavsiye edilir. Tavsiye dozunun aşılmamasına dikkat edilmelidir.
Uygulamayı takiben, ilaç yabancıot yüzeyinde kuruduktan sonra en geç 48 saat içinde tavalar su derinliği en az 10 cm olacak şekilde doldurulmalı ve 10 cm derinliğinde su tutmaya devam edecek şekilde en az 48 saat boyunca kapalı tutulmalıdır. 

Karışabilirliği: En iyi etkiyi elde etmek için Fedora sadece Hektasol ile karıştırılmalıdır. Propanil, 2,-4 D, MCPA ve Bentazone terkipli ilaçlar ile tank karışımı yapılması tavsiye edilmez. 

CropsBBCHKayıtlı normaHasat Öncesi Aralığı
Pirinç0 - 075 - 150-