Pil - NandaKayıt süresi doldu
Pileryum Tarım - Fungisit

ÖZELLİKLER :
PİL-NANDA kök çürüklüğü ve fide yanıklığı hastalıklarını tohum ilacı veya fide uygulaması olarak başarılı bir şekilde kontrol eder.Fludioxonil,residüel etkili,geniş etki sahalı kontak bir fungisittir.Metalaxyl-M ise mısır ve pamukta tohuma nüfuz eder ve sistemik olduğundan çimlenme esnasında tüm bitki aksamına taşınır. 

İLACIN UYGULAMAYA HAZIRLANMASI:
İlaç önce aşağıda belirtildiği gibi su ile karıştırılarak bulamaç haline getirilir.Bu bulamaç tohuma tatbik edilir.İlaçlı tohum iyi bir şekilde ekilmeli ve üzeri toprakla örtülmelidir.
Bulamacın hazırlanması :
-İlaç hazırlama tankını suyla doldurunuz.
-Kullanmadan önce ilacı ambalajında iyice çalkalayınız.-Sürekli karıştırmak suretiyle,gerekli miktarda PİL-NANDA’yı sya ilave ediniz.
-Bu bulamacın karıştırma işlemini tüm kullanım boyunca sürdürünüz. 

KULLANMA ŞEKLİ :
Mısır : 100 ml ilaç 1 lt su ile karıştırılır.Elde edilen bu bulamaç 100 kg mısır tohumuna tatbik edilir.Bu bulamaç hazırlandıktan sonra 24 saat içinde kullanılmalıdır.

Pamuk : 100 kg pamuk tohumu 2 lt su ile nemlendirilir.Sonra 300 ml ilaç, nemlendirilmiş bu pamuk tohumuna mütecanis şekilde karıştırılarak devam edilir.
Yerfıstığı : Uygulamalar yerfıstığı ilaçlamalarına uygun profesyonel ilaçlama ünitelerine sahip işletmelerde yapılabileceği gibi üretici şartlarında 100 kg yerfıstığı tohumunun plastik bir örtü üzerine serilerek ,400 ml ilaç 600 ml su ile karıştırılıp bu 1 litrelik ilaçlı suyun tohumar üzerine bir el pülverizatörü yardımıyla yeksenak bir şekilde püskürtülmesi ile de yapılabilir.Kaplamanın yeksenak olması için ilaçlama sırasında tohumlar kabukları zedelenmeyecek şekilde hafifçe karıştırılmalıdır.Tohumlar kuruduktan sonra aynı gün ekilmelidir.

Biber,Domates ve Tütün : Fide kök çürüklüğü mücadelesinde fideler toprak yüzeyine çıkınca ilaçlama yapılır.İlaçlama öncesi 100 lt suya 250 ml ilaç konarak iyice karıştırılır.Bu ilaçlı karışım süzgülü kova kullanılarak,biber ve domateste m2 ye 4 lt ilaçlı su hesabı ile 10 ml,tütünde 3 lt ilaçlı su hesabı ile 7,5 ml ilaç atılır.

Biber (Sera) : İlaç damla sulama sistemi ile bitkilerin kök bölgesine verilir.İlaçlama öncesi sade sulama ile bitkilerin kök bölgesinin ıslanması sağlanmalıdır.Bir dekar alanın sulanması için gerekli su miktarı tespit edildikten sonra gerekli ilaç miktarı ilaçlama tankına konur ve damla sulama sistemi ile ilaçlama yapılır.İlaçlama bittikten sonra da borularda kalan ilacın temizlenmesi için makul bir süre su verilmelidir.Damla sulama sisteminde kalibrasyon için damlama borularına su verilir,baştan ve sondan 3 memenin akış debisi ölçülür.Sapma %10’u geçmemelidir.

Muz : Fusarium solgunluğu mücadelesinde fidelerin dikim sırasında ilaç,dekara 1000 ml gelecek şekilde can suyu ile birlikte verilir.

BİTKİ TAHAMMÜLÜ : Tavsiye edilen şekilde kullanıldığında PİL-NANDA tavsiye edildiği bitkilerce iyi bir şekilde tolere edilir.

KARIŞABİLİRLİK DURUMU:
Nötr reaksiyonlu diğer tohum ilaçlarının WS veya FS formülasyonlarıyla karışım halinde kullanılabilir. 

ÇEVREYE ETKİSİ :
Balıklar için zehirlidir,  Yeraltı ve yerüstü sularına bulaştırmaktan kaçınınız. 

ANTİDOTU  :
Özel bir antidotu yoktur. Belirtilere göre tedavi uygulanır.

CropsBBCHKayıtlı normaHasat Öncesi Aralığı
Biber0 - 00 - 014
Domates0 - 00 - 014
Muz0 - 01000 - 100021
Mısır0 - 00 - 0-
Pamuk0 - 00 - 0-
Tütün0 - 00 - 021
Yer fıstığı0 - 00 - 0-