Safa Extra FixRegistered until: 2024 M10 14
Safa Tarim - growth-regulator
7274

Uygulamaya Hazırlama Şekli
Gerekli ilaç miktarı önce bir miktar su ile ayrı bir kap içerisinde karıştırılır. İlaçlama aleti yarısına kadar su ile doldurularak içine bu karışım dökülür ve kalan su miktarı ilave edilerek karıştırılır. 

Kullanma Şekli
Pamukta kullanılması: Safa Extra Fix pamukta arzu edilmeyen aşırı büyümeyi önler ve gelişmeyi düzenler.
Safa Extra Fix’in sağladığı yararlar: Koyu yeşil yaprak rengi
Boğum aralarının kısalması ve buna bağlı olarak derli toplu bir bitki, Böylece:
– Sıra araları daha geç kapanır.
– Güneş ışınları bitkiye daha iyi nüfuz eder ve alt dallardaki kozalara kadar ulaşır. Bitkinin alt kısımlarında daha iyi bir hava sirkülasyonu oluşur ve böylece koza çürüklüğü önemli ölçüde azalır.
– Haşere kontrolü ve mücadelesi daha basit ve etkili olarak yapılabilir.
Daha az tarak ve elma dökümü, Daha iri kozalar, Kozaların daha erken olgunlaşması ve erken hasat elde edilir.
Safa Extra Fix uygulamasında nelere dikkat edilmeli: Safa Extra Fix’in etkilerinden tam anlamıyla yararlanabilmek için aşağıdaki hususların yerine getirilmesi gerekir.
– Pamuk tarlalarında yabancı ot ve haşere mücadelesi zamanında yapılmalıdır.
– Bitkinin normal gübre ihtiyacı karşılanmalıdır.
– Normal sulama düzenine uyulmalıdır.
Safa Extra Fix uygulama zamanı: Safa Extra Fix’in en uygun kullanma zamanı çiçeklenme başlangıcı ile bunu takibenden iki haftalık süre içerisindedir. Yukarıda belirtilen uygulama zamanı sulama imkanlarına göre 3–5 gün önceye veya sonraya alınabilir.
Safa Extra Fix uygulama dozu: Safa Extra Fix genel olarak bir defada ve 100 ml/da dozda uygulanır. Safa Extra Fix uygulanan tarlada anormal derecede vejetatif bir gelişme olursa, birinci tatbikattan 3-4 hafta sonra 50 ml/da dozda ikinci bir uygulama yapılması tavsiye edilir.
Parçalı uygulama: Safa Extra Fix’in yüksek dozda bir defa kullanımı yerine bu dozun 3 veya 4’e bölünerek pamuğun tarak döneminden itibaren düşük dozlarda kullanılması da mümkündür. Böylece Safa Extra Fix tarak başlangıcından itibaren bitkiyi kontrol altına alır ve tarak dökülmesini azaltır. Parçalı uygulama sayesinde sulama imkânı kısıtlı veya düzensiz olan veya fazla boylanmayan pamuklarda da Safa Extra Fix kullanılabilir ve Safa Extra Fix’in sağladığı faydalardan istifade edilebilir.
Parçalı uygulamada Safa Extra Fix dozları;
1. Uygulama: 25 ml/da (Tarak başlangıcı)
2. Uygulama: 25–50 ml/da (1. suyun önüne veya gelişme zayıfsa sudan sonra)
3. Uygulama: 25–50 ml/da (2. uygulamadan 7–14 gün sonra veya 2. suyun önüne)
4. Uygulama: 25 ml/da (Pamukta büyüme devam ediyorsa yapılır.)
Safa Extra Fix yer aletleri ile dekara en az 20 L ve uçakla dekara 5 L su ile atılmalıdır veya Safa Extra Fix uygulama zamanı diğer haşere ilaçlarının uygulama zamanına tesadüf ediyorsa Safa Extra Fix haşere ilaçları ile karışım halinde kullanılmalıdır.
Soğan ve sarmısakta kullanılması: Safa Extra Fix soğan ve sarımsakta verim artışı sağlar.
Kullanma zamanı: Tohumdan baş soğan üretiliyorsa, Safa Extra Fix’in en uygun kullanma zamanı ekimden 3-3.5 ay sonradır. Bu dönemde soğan genellikle 4–5 yapraklı olup,20–25 cm. boydadır ve baş bağlamaya başlamıştır. Arpacıktan baş soğan üretiliyorsa, Safa Extra Fix’in kullanma zamanı arpacık ekiminden yaklaşık 2.5 ay sonradır.
Safa Extra Fix’in sarımsakta kullanma zamanı arpacık soğanında olduğu gibidir. Gerek soğan ve gerekse sarmısakta dikkat edilmesi gereken husus, Safa Extra Fix’in baş bağlama başlangıcında kullanılmasıdır.
Yer fıstığında kullanılması: Safa Extra Fix yer fıstığında verim artışı sağlar. Yapılan denemeler verim artışının % 25–30 oranında olduğunu göstermiştir. Safa Extra Fix yerfıstığında çiçeklenme başlangıcı ile tam çiçek dönemi arasında kullanılabilir. En iyi netice tam çiçeklenme döneminde yapılan uygulamalardan alınmıştır. Safa Extra Fix yer fıstığında 1 defada ve 150 ml/da dozda kullanılır 

Karışabilirlik Durumu
İnsektisit ve yaprak gübreleriyle karıştırılabilir.

CropsBBCHKayıtlı normaHasat Öncesi Aralığı
Pamuk0 - 0100 - 100-
Sarımsak0 - 0100 - 100-
Soğan0 - 0100 - 100-
Yer fıstığı0 - 0150 - 150-