Taras SC 240Registered until: 2023 M11 7
Doğal Tarım - Insektisit
9369

Özellikler: Taras SC 240 farklı etki şekline sahip yeni bir akarisittir. Zararlı bünyesinde yağ sentezini engelleyerek kırmızı örümcek türlerine ve pas böcüsüne karşı tam koruma sağlar. Kontak etkili bir akarisittir. Yumurta dahil olmak üzere tüm gelişme devrelerinde (yumurta+larva+nimf) etkilidir. IPM (Entegre Zararlı Yönetimi) programları ile uyumlu olan Taras SC 240 yararlı böceklerin bir çoğuna ve parazit mantarlara karşı zararsızdır.  Taras SC 240 ile yapılacak tek uygulama uzun sure koruma sağlar. İlaçlama sırasında iyi bir kaplama yapılmalıdır.

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN UYGULAMAYA HAZIRLANMASI:
Önce gereken miktar bitki koruma ürünü ayrı bir kapta bir miktar su ile karıştırılır. Hazırlanan karışım yarısına kadar suyla dolu ilaçlama aletinin deposuna karıştırılarak ilave edilir. Depo gereken miktar suyla tamamlanarak tekrar karıştırılır ve uygulamaya hazır hale getirilir. Hazırlanan bu karışım havanın serin ve sakin olduğu zamanda bitkilerin her tarafını kaplayacak şekilde püskürtülür.

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN KULLANMA ŞEKLİ:
Yapılacak bahçe kontrollerinde yaprak başına ortalama 3-5 canlı birey (nimf, ergin) görüldüğünde uygulamaya başlanılır.
Kirazda uygulamalar meyvesiz ağaçlarda veya hasattan sonra yapılmalıdır.
Bağda yaprak başına 15-20 aktif birey görüldüğünde uygulamaya başlanılır.

DİRENÇ YÖNETİMİ:
TARAS SC 240 adlı bitki koruma ürünü, etki mekanizmasına göre grup 23 olarak sınıflandırılan bir Akarisit’tir. Aynı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları, direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle, direnç gelişimini geciktirmek için TARAS SC 240‘ın aynı üretim sezonu içerisinde önerilen toplam uygulama sayısını aşmayınız. Uygulamanın tekrarlanması gerektiği durumlarda ise, farklı etki mekanizmasına sahip (grup 23 harici) bitki koruma ürünlerinin kullanılmasına özen gösteriniz.

KARIŞABİLİRLİK DURUMU: 
Diğer bitki koruma ürünlerinin formülasyonu ve özellikle solvent miktarı karışımı etkiler. Bu nedenle karışım yapılacaksa uygulama öncesi bir karışım testi yapılmalıdır. Yayıcı yapıştırıcı karıştırılmasına gerek yoktur.

ÇEVREYE ETKİSİ:
Arılara zehirlidir, bitkilerin çiçeklenme döneminde kullanılmamalıdır.
Balıklara zehirlidir, sulara bulaştırılmamalıdır.

ANTİDOT:
Zehirlenme belirtileri görülürse semptomatik tedavi uygulanmalıdır, bilinen bir antidotu yoktur.

CropsBBCHKayıtlı normaHasat Öncesi Aralığı
Bağ0 - 00 - 014
Elma ağacı0 - 00 - 014
Kiraz0 - 00 - 014
Turunçgiller0 - 00 - 014
Şeftali0 - 00 - 014