Zor-Bey 035 FSRegistered until: 2025 M12 17
Sunset Kimya - Fungisit
10442

KULLANMA ŞEKLİ:
Mısır ,Pamuk ve Yerfıstığı: Tohum ilaçlama işlemi havadar bir yerde yapılmalıdır. Zor-bey 035 FS, sıvı sisleme odasında memeler veya döner diskler vasıtasıyla tohuma püskürtme şeklinde,”Continuous Flow Treater” adıyla bilinen, kesintisiz çalışan herhangi bir tohum ilaçlama aleti ile uygulanabilir. Uygulama ayrıca döner ilaçlama bidonları ile de yapılabilir. İlaçlanmış tohum evvelce yapılmış mibzer ayarını değiştirebileceğinden ekimden önce ilaçlı tohum ile mibzer ayarının tekrar yapılması tavsiye edilir. Kullandıktan sonra ilaçlama aletinin iyice temizlenmesi gerekir.

İLACIN UYGULAMAYA HAZIRLANMASI:
İlaç önce aşağıda belirtildiği gibi su ile karıştırılarak bulamaç haline getirilir. Bu bulamaç tohuma tatbik edilir. İlaçlı tohum iyi bir şekilde ekilmeli ve üzeri toprak ile örtülmelidir.
Bulamacın hazırlanması:
İlaç önce ayrı bir kapta su ile karıştırılır. Aletin deposu yarıya kadar su ile doldurulur. Aletin karıştırıcısı çalışır vaziyette iken ilaçlı su tanka ilave edilir. Karıştırmaya devam edilerek kalan su miktarı tanka konur. Bu bulamacın karıştırma işlemini tüm kullanım boyunca sürdürünüz.
Mısır-Tohum Fide Kök Çürüklüğü, Fide Yanıklığı: 100 ml ilaç 1 litre su ile karıştırılır. Elde edilen bulamaç, 100 kg mısır tohuma tatbik edilir. Bu bulamaç hazırlandıktan sonra 24 saat içinde kullanılmalıdır.
Pamuk-Fide Kök Çürüklüğü: 100 kg pamuk tohumu 2 litre su ile nemlendirilir. Sonra 300 ml ilaç nemlendirilmiş bu pamuk tohumuna tatbik edilir.
Yerfıstığı-Kök Boğazı Çürüklüğü: Uygulamalar yerfıstığı ilaçlamalarına uygun profesyonel ilaçlama ünitelerine sahip işletmelerde yapılabileceği gibi üretici şartlarında 100 kg yerfıstığı tohumunun plastik bir örtü üzerine serilerek, 400 ml ilaç, 600 ml su ile karıştırılıp bu 1 litrelik ilaçlı suyun tohumlar üzerine bir el pülvarizatörü yardımıyla yeknesak bir şekilde püskürtmesi ile de yapılabilir. Kaplamanın yeknesak olması için ilaçlama sırasında tohumlar kabukları zedelenmeyecek şekilde hafifçe karıştılmalıdır. Tohumlar kuruduktan sonra aynı gün ekilmelidir.
Biber(Tarla), Domates(Tarla) ve Tütün-Fide Kök Çürüklüğü: Fide kök çürüklüğü mücadelesinde fideler toprak yüzeyine çıkınca ilaçlama yapılır. İlaçlama öncesi 100 lt suya 250 ml ilaç konarak iyice karıştırılır. Bu ilaçlı karışım süzgülü kova kullanılarak biber ve domateste m2’ye 4 litre ilaçlı su hesabı ile 10 ml, tütünde 3 lt ilaçlı su hesabı ile 7.5 lt ilaç atılır.
Biber (Sera)-Fide Kök Çürüklüğü, Domates(Sera)-Toprak kökenli patojenler: İlaç fideler seraya şaşırtıldıktan sonra damla sulama sistemi ile bitkilerin kök bölgesine verilir. İlaçlama öncesi sade sulama ile bitkilerin kök bölgesinin ıslanması sağlanmalıdır. Bir dekar alanın sulanması için gerekli su miktarı tespit edildikten sonra gerekli ilaç miktarı ilaçlma tankına konur ve damla sulama sistemi ile ilaçlama yapılır. İlaçlama bittikten sonrada borularda kalan ilacın temizlenmesi için makul bir süre su verilmelidir. Damla sulama sisteminde kalibrasyon için damlama borularına su verilir, baştan ve sondan üç memenin akış debisi ölçülür. Sapma 10%’u geçmemelidir.
Muz-Fusarium Solgunluğu: Fusarium solgunluğu mücadelesinde fidelerin dikim sırasında ilaç, dekara 1000 ml gelecek şekilde can suyu ile birlikte verilir.
Bezelye- Fide Kök Çürüklüğü: Üretici şartlarında 100 kg tohum bir naylon örtü üzerine serilir. 200 ml ilaç 1.5 l suya tamamlanacak şekilde karışım hazırlanır. Bir el pülvarizatörü yardımıyla homojen olarak püskürtülerek tohumlar ilaçlanır. Bu esnada tohumlar yavaşça karıştırılarak her tarafının iyice ilaçlanması sağlanır ve ince yayılarak kuruması beklenir. İyice kuruduktan sonra ekilmelidir.
Bitki tahammülü: Tavsiye edilen şekilde kullanıldığında ZOR-BEY 035 FS tavsiye edildiği bitkilerce iyi bir şekilde tolere edilir.

KARIŞABİLİRLİK DURUMU:
Nötr reaksiyonlu diğer tohum ilaçlarının “WS” veya “FS” formülasyonlarıyla karışım halinde kullanılabilir.

CropsBBCHKayıtlı normaHasat Öncesi Aralığı
Bezelye0 - 00 - 0-
Biber0 - 00 - 014
Domates0 - 00 - 014
Muz0 - 01000 - 100021
Mısır0 - 00 - 0-
Pamuk0 - 00 - 0-
Tütün0 - 00 - 021
Yer fıstığı0 - 00 - 0-