Біла плямистість

Mycosphaerella fragariae

Ознаки ураження: Проявляється на листках, черешках, квітконосах і плодоніжках суниць.
На молодих листках з'являються округлі коричневі плями без обідка, що зливаються. На дорослих плями відокремлені, округлі або ледь кутасті, швидко біліють, з пурпуровим обідком. Діаметр білих плям без обідка — 1-2 мм. З часом центр плям випадає. На черешках, квітконосах і вусиках плями, як правило, витягнуті уздовж. Спочатку вони коричневі, а з часом світлішають по центру. Дуже уражені квітконоси коричневіють, тоншають і прилягають до землі.
Джерела інфекції: Збудником хвороби є сумчастий гриб Mycosphaerella fragariae Sacc. порядку Dothideales. При нестатевому розмноженні він відомий як незавершений гриб Ramularia tulasnei Sacc. порядку Hyphomycetales.
Навесні і влітку на плямах з верхнього і нижнього боків листків через продихи гриб утворює конідіальне спороношення, за допомогою якого і поширюється. Конідієносці нерозгалужені, одноклітинні, доверху трохи звужені. Конідії розміщуються ланцюжками. Вони циліндричні, безбарвні, одноклітинні або з 1-3 перетинками, 15-45 х 2,5-4,5 мкм.
На опалому листі гриб утворює псевдотеції, 120-150 мкм у діаметрі. Сумки циліндричні, у верхній частині часто зігнуті, 50-90 х 7-9 мкм. Сумкоспори двоклітинні, безбарвні, циліндричні, прямі, 12-15 х 3-4 мкм.
У місцях уражень на грибниці утворюються темні дрібні склероції, 0,5-0,8 мкм у діаметрі, часто стовпчасті або неправильної форми. Вони можуть бути напівзаглибленими у тканину листка або міститись на поверхні. Склероції відіграють велику роль у відновленні хвороби, оскільки навесні на них утворюється конідіальний наліт.
Гриб починає розвиватись з початком росту суниць при 5°С. Інкубаційний період триває 10-15 діб, а конідіальне спороношення утворюється через 7-9 діб після появи плям.
Отже, джерелом інфекції навесні можуть бути уражені листки та інші органи рослин, а під час вегетації — уражені рослини. Захворювання посилюється у загущених посівах. При запізненні із збиранням опалого листя спостерігають неоднакову ураженість одних і тих же сортів у різних еколого-географічних районах. Недобір урожаю суниць від білої плямистості може становити 15% і більше. В Україні більш стійкими до хвороби сортами є Істочник, Кримські ремонтні, Десна та ін.

Засоби захисту рослин