Іржа буряків

Uromyces betaе

Проявляється пізньою весною або на початку літа на молодих листках у вигляді помаранчевих округлих плям 2-6 мм в діаметрі. З часом у місцях плям на верхній стороні листа з'являються дрібні світло-коричневі крапки. Через 10-12 днів (зазвичай в червні) на листках формуються дрібні жовтувато-бурі уредопустули, іноді розташовані концентричними колами. Через деякий час вони з'являються також на черешках, стеблах висадок і навіть на клубочках насіння. До осені в місцях ураження утворюються коричневі або чорні теліопустули.
 В уражених іржею рослинах порушується фотосинтез, посилюються дихання і транспірація, що призводить до передчасного відмирання листя, зниження врожаю і цукристості коренів. Зимує гриб у вигляді спор на листі рослин буряка. Часто спори зберігаються на головках маточних буряків біля основи черешків, що залишилися не зрізаними при очищенні коренеплодів. Тому іржа проявляється насамперед на нижніх листках розетки висадок, які і є первинним джерелом зараження рослин навесні. Джерелом інфекції може бути насіння.
Шкідливість хвороби полягає в тому, що пустули гриба при дозріванні розривають епідерміс, утворюючи порошисті рвані рани, в результаті чого у хворих рослин порушується асиміляція, підвищуються транспірація і дихання, знижується посухостійкість. Уражені рослини витрачають значну енергію і великий запас пластичних речовин на рубцювання ран, в результаті чого різко знижується їх продуктивність.

Засоби захисту рослин