Іржа цибулі

Puccinia porri

Захворювання дуже поширене, його виявляють на всіх видах культурної цибулі. Характер прояву іржі залежить від збудника. На цибулі зареєстровано три види, які належать до базидіальних грибів порядку Uredinales: Puccinia porri Wint., P. allii Rud., Melampsora allii-populina Kleb.
Гриб P.porri однодомний. На уражених листках утворює жовті округлі або овальні плями, на яких еліпсоїдальними кільцями розміщуються яскраво забарвлені еції. Листки засихають і втрачають товарні якості. Згодом на них з'являються бурі урединіопустули з урединіоспорами, а наприкінці вегетації —телії з теліоспорами.
Еціоспори кулясті або яйцеподібні, з дрібногрудочковою оболонкою, розміром 21-24 мкм у діаметрі. Урединіоспори бурі, еліптичні, 28-32 х 21-28 мкм, на оболонці мають негусті бородавочки і три ростові пори. Теліоспори на коротких безбарвних ніжках, одно- чи двоклітинні. Одноклітинні грушоподібні або еліпсоїдальні, 25-38 х 18-21 мкм, двоклітинні — булавоподібні, 28-45 х 20-26 мкм.
Гриб Р.аІІii еціальної стадії не утворює, у нього виявлено урединіо- і теліоспороношення. Урединіоспори жовті, кулясті або еліптичні з дрібногрудочковою оболонкою, 18-32 х 18-24 мкм.
Теліоспори бурі, двоклітинні, на короткій ніжці, 36-80 х 17-30 мкм.
Гриб M.alii-populina утворює на цибулині спермогоніальну та еціальну стадії, а урединіо- і теліостадії — на тополі. На листках і стеблах цибулі з'являються світло-оранжеві подушечки на жовтих плямах. Еціоспори округло-овальні, 17-23 х 14-19 мкм, з дрібногрудочковою оболонкою.
В Україні цибуля частіше уражується грибом Р.роггі, який може зберігатися у теліостадії на рослинних рештках у грунті або у вигляді грибниці на багаторічних цибулях.
Шкідливість хвороби полягає у погіршенні товарних якостей зеленої цибулі. Крім того, передчасне відмирання листків зменшує нагромадження пластичних речовин, внаслідок чого цибулини недорозвиваються і знижується їхній урожай.

Засоби захисту рослин