Пероноспороз цибулі

Peronospora destructor

Збудник пероноспорозу – типовий облигатний гриб-паразит. Він призводить до хвороби лука і зниження врожаю. Міцелій гриба має зимующую (покояться) і річну (вегетативну) форми. Джерелом інфекції в початковий період вегетації служать рослини, які виросли з уражених цибулин. Посадка хворих примірників представляє найбільшу небезпеку – через дві/три тижні на листках цибулі утворюється конидиальний наліт, після чого рослини починають відмирати. 
Крім цибулин, спори грибка можуть зимувати в рослинних залишках, проростаючи при несприятливих для гриба умовах. Болгарськими вченими встановлено, що один хворий примірник в радіусі 2 метрів заражає 90% рослин, а в радіусі 6 метрів – 30-35% рослин. Феноменально: всього за чотири інкубаційних періоду (1 період дорівнює 11-15 днів) одиничний вогнище може поширитися на 2 кілометри! Пероноспороз викликає втрати і в місцях зберігання цибулі. Досліди вчених показали, що уражені цибулини погано зберігаються і передчасно проростають, а втрати досягають 50-60%.
Перебіг хвороби
Поширення цієї хвороби цибулі на грядці відбувається стрімко. Після посадки заражених цибулин поява конидиальной стадії (поширення суперечка) при сприятливих умовах може настати через нетривалий проміжок часу. При вологості 90-95% і температурі 15-18°С через 4-9 днів зараження досягає 40-50%, а через два тижні всі рослини на плантації заражені. Цей період скорочується або збільшується в залежності від температури і вологості. Освіта конидиального спороношення відбувається тільки при зниженій температурі і високій вологості. Протягом вегетаційного періоду гриб може дати 4-7 поколінь. Розвиток хвороби цибулі відбувається переважно вночі і вранці, коли на рослинах зберігаються краплі дощу, або випадає роса, знижується температура повітря. В польових умовах для повного циклу зараження необхідно дві вологі ночі. Цьому сприяє конденсація води на листках, температура яких нижче, ніж повітря. Ураження відбувається не завжди, а тільки в критичні дні, коли вологість на листках зберігається до полудня. Дуже сприятливі для епіфітотії пероноспорозу умови, коли прохолодні ночі чергуються з відносно теплими днями – грибок поширюється вітром і проливними дощами.

Засоби захисту рослин