Пурпурова плямистість

Didymella applanata

Ознаки ураження: Типова ознака хвороби — утворення на стеблах пурпурових розпливчастих плям переважно нижче місця прикріплення черешка листка. Плями швидко збільшуються і стають добре помітними на фоні світлої кори однорічних пагонів малини. Середина плями світлішає і на ній з'являються великі коричневі пікніди розміром 150-200 мкм у діаметрі. Подібного типу плями утворюються на бруньках, черешках листків, інколи — навіть на жилках.
Джерела інфекції: Збудником хвороби є сумчастий гриб Didymella applanata Sacc. порядку Dothideales, тому хворобу інколи називають дідімелою.
Пікноспори гриба, які формуються у пікнідах, овальні, одноклітинні, безбарвні, 3,1-7,2 х 3 мкм. Ними гриб поширюється від рослини до рослини під час вегетації, спричинюючи дедалі нові ураження. Зимує патоген грибницею в уражених стеблах рослин, а навесні утворює сумчасту стадію псевдотеції з сумками і сумкоспорами. Псевдотеції чорні, плоскі, часто скручені, близько 170 мкм у діаметрі. Сумки розширено-циліндричні, 70-80 х 10-12 мкм, між ними є парафізи. Сумкоспори загострені, безбарвні, з однією перетинкою, 14-15 х 6-7 мкм. Від них відбувається первинне зараження рослин навесні.
Шкодочинність: У зв'язку з масовим ураженням стебел та бруньок шкідливість пурпурової плямистості дуже велика. Інколи гине 30% пагонів. Стійкі до хвороби сорти невідомі.
Як профілактичний захід використовують тільки здоровий посадковий матеріал. Проводять проріджування кущів з видаленням й знищенням уражених пагонів. Хімічна обробка малини проти антракнозу ефективна і проти пурпурової плямистості.

Засоби захисту рослин