Сиза плісневидна гниль

Penitsillez

Причиною виникнення хвороби є механічні пошкодження під час збирання і транспортування плодів. На плодах утворюються водянисті плями, які вдавлюються і набувають складчастості. При натиску на уражене місце шкірка лопається, виділяються краплини вологи. Пляма вкривається білими, пізніше зеленувато-сизими подушечками (спороношення грибу). Загнивший м’якуш має прокислий смак. Причиною розвитку хвороби є здебільшого підвищенна температура у сховищі.
Ознаки ураження: Фізіологічні, або (непаразитарні) хвороби. Скловидність, або налив зустрічається тільки у яблук і викликається нерівномірним випаданням опадів у період дозрівання плодів. Більше проявляється за теплої сонячної осіні, коли плоди перезрівають. Також може бути через брак кальцію. Ділянки м’якуша стають прозорими (скловидними), твердими.
Побуріння м’якуша і пухлість плодів розвивається у яблук, знятих з молодих дерев, в роки слабкого врожаю або після сильного підрізування. В першу чергу страждають пізно зняті плоди. Шкірка розтріскується, м’якуш стає рихлим, борошнистим. Розвитку захворювання сприяє надлишок азотистих добрив, надмірний полив перед збиранням врожаю, низька температура повітря і підвищена концентрація вуглекислого газу у сховищі. У сливи, вишні, черешні побуріння м’якуша так само може бути за низьких температур під час зберігання. 
Зав’ядання плодів. Уражуються плоди з тонкою шкіркою і слабким восковим нальотом. Шкірка зморщується, м’якуш втрачає щільність. Сильніше в’януть плоди дрібні, а також зарано зняті. Захворювання обумовлене низькою відносною вологістю повітря у сховищі.
Загар (побуріння шкірочки) - найбільш поширене захворювання яблук і груш під час зберігання. Проявляється через 2-4 місяці зберігання, особливо в роки із сухою спекотною погодою в кінці сезону вегетації.
Частіше шкірочка буріє в області чашечки, а за сильного розвитку зачіпаються й підшкірні шари м’якуша. Хвороба прогресує через раннє збирання врожаю, підвищену вологість, погану вентиляцію приміщення та високі норми азотних добрив, особливо за нестачі фосфору і калію, пізні поливи, загущення крон. Побуріння може бути причиною зберігання холодостійких сортів в умовах високих температур.
Побуріння серцевини розвивається навколо насіннєвих камер, а потім поширюється на м’якуш плоду. Частіше хворіють недозрілі плоди. Прояву хвороби сприяє надлишок азоту в грунті, надмірний полив перед збиранням, запізнє збирання врожаю. Також побурінню можуть сприяти занизькі температури та надлишок у приміщенні вуглекислого газу.

Засоби захисту рослин