Червоний плодовий кліщ

Panonychus ulmi

Морфологічні ознаки: Самка довжиною 0,3-0,4 мм, широкоовальна, зверху опукла, від світло- до вишнево-червоного забарвлення з темними плямами з боків, на спинні довгі опушені щетинки, що сидять на високих світлих горбках. Самець завдовжки 0,26-0,28 мм, із слабо випуклим подовженим тілом буро-червоного кольору, що звужується до заднього кінця. Яйце кулясте, червонувате.
Річний цикл: Зимують яйця у розвилках гілок та тріщинах кори. Виживаність зимуючих яєць, як правило, не перевищує 50%. Вони круглі, червонуваті, розміром 0,15 мм. Під час відокремлення бутонів починається відродження личинок з яєць. Личинки висмоктують сік з листків і через 25 днів перетворюються на самок. Вони червоного кольору, опуклі, до 0,4 мм завдовжки. Самка відкладає 60-90 яєць, розміщуючи їх з нижньої сторони листків і прикриваючи павутинними нитками.  Протягом літа буває до шести поколінь.У фазі рожевого бутона при накопиченні суми ефективних температур (вище 8 оС) 50-55 оС відроджуються личинки. У Північно-Західному регіоні червоний плодовий кліщ розвивається в чотирьох поколіннях, чисельність кліща досягає максимуму зазвичай в липні — початку серпня. В основному в серпні — вересні самки перебираються на гілки і відкладають там яйця.
Поведінка: Культури — пошкоджує яблуню, грушу, абрикос, персик, сливу і інші широколистяні деревні рослини. Характер пошкоджень — при високій чисельності кліщів листя знебарвлюється, приймає мармурове забарвлення і підсихає, внаслідок цього скорочується урожай, зменшується приріст пагонів, дерева зимують ослабленими.
Поширення: Поширеність — Повсюдно.

Засоби захисту рослин