Ячмінний мінер

Hydrellia griseola

Морфологічні ознаки: Муха 2 – 3 мм завдовжки, попелястосіра або бурувата з бронзовим блиском. Крила довгі, прозорі, ноги довгі, сірі; вусики чорні, на останньому членику несуть зігнуту щетинку з п’ятьма волосками. Яйце видовженоовальне, біле або жовтувате. Личинки до 4 мм завдовжки, жовтобілі, напівпрозорі, з двома шипиками на кінці тіла. Пупарій близько 3 мм, жовтуватобурий, зберігає шипики.
Річний цикл: Зимують мухи під рослинними рештками. Літ розпочинається наприкінці травня, масовий — у середині червня. Яйця відкладають на верхньому боці листя, переважно плаваючого, уздовж жилок, по одному або купками до 20 – 26 штук. Плодючість самки — до 100 яєць. Ембріональний розвиток триває 3 – 7 діб. Личинки проникають у середину листків, виїдають паренхіму, залишаючи тільки епідерміс, утворюючи майже рівні або хвилясті міни. Заляльковуються личинки у мінах листка, ця стадія триває близько 7 діб. У липні з’являються мухи другого покоління. Розвивається в двох поколіннях за рік. Дорослих шкідників знищують бабки, павуки, паразити з родини браконід.
Поведінка: Міновані листки в’януть, жовтіють, обпадають на воду. При масовій появі шкідника личинки пошкоджують і стебла. Все це спричинює затримку росту, пригнічення та загибель молодих рослин.
Поширення: Поширений повсюди в Україні та сусідніх державах у районах вирощування рису. Крім рису живиться ячменем, пшеницею, люцерною, цибулею, злаковими бур’янами.

Засоби захисту рослин