Капустяний листоїд (бабануха)

Phaedon cochleariae

Морфологічні ознаки: Це невеликі жуки (3—4,5 мм) яйцеподібної форми, з випуклим тілом. На надкридах є вісім крапкових борозенок.
Річний цикл: Зимують жуки у верхньому шарі грунту, під рослинними рештками. Для визрівання статевих продуктів їм необхідне додаткове живлення, тому вони відразу нападають на капустяні рослини. Жуки живляться листками, виїдають у них невеликі отвори або обгризають листкову пластинку з країв. Після парування самки виїдають невеликі ямки в листкових пластинках, у жилках або черешку і відкладають у них яйця, попередньо вприснувши в ямку краплину поживної рідини. Личинки брудно-жовтого кольору, з трьома парами грудних ніг, завдовжки 5,5 мм. Спочатку личинки тримаються разом, а потім починають переповзати з місця на місце, скелетуючи листки. Заляльковуються вони в грунті. В середині літа з`являється друге покоління, яке завдає шкоди до перших заморозків.
Поведінка: Характерною особливістю його є те, що він заселяє культуру не суцільно, а невеликими вогнищами, де спостерігається висока щільність і, відповідно, висока шкодочинність. Найшкодочинніші личинки першого покоління. Капуста, яка встигла до початку виходу жуків із місць зимівлі прижитися, досить легко витримує пошкодження дорослих жуків, але швидко гине, внаслідок масового нападу личинок шкідника.
Поширення: Дуже поширений в Україні.

Засоби захисту рослин