Картопляна совка (або болотна)

Hydraecia micacea

Морфологічні ознаки: Метелик розміром 28 – 40 мм, передні крила від сіруватожовтого до сіруватокоричневого кольору з червонуватим відтінком, поперечні лінії коричневі, кругла й брунькоподібна плями того самого кольору, що й фон крила, задні крила сірувато чи рожевуватожовті з темною смужкою у верхній третині крила. Яйце розміром 0,7 – 0,8 мм, мінливого кольору — від жовтуватобілого до червоножовтого. Гусениця завдовжки 40 – 50 мм, від світложовтого до м’ясисточервоного кольору, уздовж спини червонувата смужка, грудний і анальний щитки бурі, щетинки розміщені на бурих щитках, дихальця чорні. Лялечка — 17 – 25 мм, жовтобура, на кремастері два вирости, булавоподібно розширені на кінцях, і шість щетинок.
Річний цикл: Зимують яйця за піхвами листків багаторічних злакових трав — пирію повзучого, тимофіївки, їжаки збірної; вони розміщені групами, частіше по 20 – 60 яєць, в один чи два ряди. Гусениці відроджуються у травні, живляться спочатку на листі, а потім у стеблах злаків, у ІІ – ІІІ віці переходять у товстостеблі рослини. Вони мають шість, рідше п’ять віків. Заляльковуються на початку липня в ґрунті біля пошкоджених рослин на глибині 5 – 15 см. Розвиток лялечки триває 13 – 30 діб. Метелики літають з кінця липня до середини жовтня, відкладають яйця за піхву листка групами, по 20 – 60, іноді до 200 штук. Плодючість самки — 260 – 480 яєць. Розвивається одне покоління за рік.
Поширення: Найчисленніша в Поліссі й Лісостепу. Пошкоджує картоплю, томати, хміль, ревінь, кукурудзу, малину, суницю, цукровий буряк, щавель, цибулю, капусту, іноді ячмінь, жито, живиться також бур’янами, особливо на ірисі, водяному щавлі.

Засоби захисту рослин