Хрущ східний травневий

Melolontha hippocastani

Морфологічні ознаки: Західний хрущ – буро-жовтого забарвлення з чорною грудьми, рудою спинкою і ніжками, має вуса з «булавою» коричневого кольору. Довжина комахи – від 25 до 35 міліметрів. Личинка травневого жука частіше біло-жовтого забарвлення, м'ясиста, складчаста, має темну голівку з двома зажимающими іклами. Яйця жука – овальні, білого кольору. Самця можна відрізнити від самки за видом задній частині черевця. У хрущів чоловічої статі вона має вигляд довгого трикутного відростка, який у самки набагато коротше. Тіло жука вкрите хитиновим панциром. На голові жука є ротовий отвір з верхньої губою, що має вигляд поперечної пластини. Нижні щелепи і нижня губа мають щупики, які є органами почуттів.
Річний цикл: Самка травневого жука може розмножуватися через 2-3 тижні після того, як вийде з лялечки. Спарившись, вона закопується в землю, де і відкладає яйця. Після цього вона знову вирушає на пошуки самця, і процес відкладання яєць повторюється. Все дійство може відбуватися до чотирьох разів, після чого самка гине. Яйця, які відкладає самка, мають брудно-білий колір. Ширина їх – 02 см, довжина – 03 см. Спочатку яйця м'які, потім вони тверднуть. Розвиток їх походить від 24 до 50 днів. Личинка товста і вигнута, має світле забарвлення. Личинка травневого жука має круглу голову, світло-жовтого або бурого кольору і три пари лап. Може досягати 65 мм у довжину.
Лялечка – жовтуватого кольору, знаходиться зазвичай в землі, в «колисці», по зовнішньому вигляду схожа з дорослим жуком, але крила у неї коротше. Довжина лялечки досягає 025 см. Ця фаза розвитку триває від двох до чотирьох тижнів.
У перше літо їжею личинок є перегній і корінці трав. Взимку вона ховається в землю на 15 метра, а з приходом весни перебирається ближче до кореневої системи рослин. Дворічна личинка харчується корінням молодого дерева. На третьому році вона досягає в розмірах п'яти-шести сантиметрів, тепер їй під силу гризти навіть коріння дорослих дерев. На четвертому році життя личинки відбувається перетворення її в лялечку, а через два місяці вона стає жуком. Взимку хрущі перебувають в анабіозі, з приходом весняного тепла травневий жук починає свій політ.
Поведінка: Навесні, коли повітря прогрівається до температури +10°C і вище, вилітає травневий жук. Комаха завдає величезної шкоди плодовим деревам, пошкоджуючи листя, квіти, зав'язі. Найбільше дерев страждають яблуня, слива, вишня, волоський горіх. Крім того, травневий жук може вживати в їжу хвою і листя різних чагарників. Не їсть він тільки листя бузку і ясеню. Знищивши листя на одній ділянці, жук летить до іншого.

Засоби захисту рослин