Кравчик-головач

Lethrus apterus

Морфологічні ознаки: Чорний жук з великою головою і сильно розвинутими міцними щелепами. Довжина тіла 12-20 міліметрів. Самці мають дуже гострі вирости на щелепах. Личинка довжиною до 25-30 міліметрів, біла, товста, з трьома парами ніг, нагадує личинку хруща.
Річний цикл: Зимує в ґрунті. Навесні, звичайно, в квітні, вилазить з нірки і починає живитися різними трав’янистими рослинами. Для розмноження жуки риють глибокі нори, зазвичай завглибшки 30-40 сантиметрів, але трапляються й глибші — до 70-100 сантиметрів. По боках нірки самка вириває комірки, в які у травні відкладає по одному яйцю, потім заповнює комірки шматочками рослин — молодими листочками і пагонами плодових дерев, а отвори замуровує. Рослини жуки зрізають своїми щелепами, цим займаються як самки так і самці. В спресованій та замурованій зеленій масі починається бродіння. Живлячись цим своєрідним силосом, личинка виростає за місяць (3-5 тижнів). Доросла личинка робить у ґрунті яйцеподібний кокон, всередині якого перетворюється на лялечку. Через три тижні (в кінці липня) лялечка перетворюється на жука.
Поведінка: Пошкоджує багато різних польових культур, а на виноградній лозі обгризає бруньки, зрізує молоді пагони та листки. Жук за один день може зрізатидо 10 пагонів винограду, а на ділянках, що прилягають до межі полів, знищують до 30% кущів молодого винограднику. Шкодять жуки з розпусканням бруньок і до кінця травня, потім після відкладання яєць більша частина жуків відмирає, а частина забирається в нірки і в стані діапаузи залишається в ґрунті до весни наступного року. Значної шкоди завдає у шкілках сіянців і на суничних плантаціях, також сильно страждають від кравчика такі польові культури як кукурудза та соняшник.

Засоби захисту рослин