Люцернова товстоніжка

Bruchophagus roddi

Морфологічні ознаки: Дрібні чорно-коричневі комахи до 2 мм завдовжки з опуклою (горбатою), зморшкувато-пунктирною і опушеною спинкою. Черевце яйцеподібне, блискуче, на короткому стебельці. Вусики і ноги бурувато-жовті, крила прозорі, укриті волосинками. Яйце біле, блискуче, напівпрозоре, овальне, з ниткоподібним відростком. Личинка безнога, біла з жовтуватою головою, довжиною 2-2,5 мм, в рідких довгих щетинках.
Річний цикл: Дорослі комахи першого покоління з’являються з кінця травня і додатково живляться нектаром квіток. Яйця розміщують за допомогою яйцеклада в середину бобиків люцерни. Плодючість самок невелика - 15-65 яєць. Період їх відкладання триває 35-42 дні. Через 4-6 днів з яєць відроджуються личинки, які живляться насінням; протягом усього розвитку, який триває 15-25 днів, личинка живиться усередині лише однієї насінини. Від неї часто лишається лише пуста оболонка на відміну від пошкодження личинки жовтого тихіуса, яка пошкоджує насінину зовні. Лялькування відбувається всередині насіння. Через 10-15 днів відроджується доросла комаха; вона прогризає в оболонці насінини й бобу отвір, через який виходить назовні. Повний цикл розвитку першого покоління триває 35-50 днів. Виліт комах другого покоління починається у середині липня і розтягується на серпень. Третя літньо-осіння генерація пошкоджує насіння люцерни другого укосу і посіви поточного року. Ступінь пошкодженості насіння люцерновою товстоніжкою може становити від 14 до 45%.
Поширення: Люцернова товстоніжка розповсюджена в усіх районах вирощування люцерни. В Україні розвивається 2-3 покоління. Зимують личинки в середині пошкодженого зерна, де навесні і заляльковуються.

Засоби захисту рослин