Луговий метелик

Loxostege sticticalis

Морфологічні ознаки: Виражений статевий диморфізм: самці менше самки. Розмах крил самців досягає 18-20 мм, самок - 20-26 мм. Передні крила пофарбовані в сірувато-коричневі кольори, на них розташовані бурі плями і жовтувата смугою вздовж їх зовнішнього краю. Фарбування задніх крил сіра. У самців вусики пилчасті, у самок - нитчаті.
Річний цикл: Тривалість життя імаго становить 4 - 20 днів. Метелики активні в сутінках. Одне покоління розвивається в нечорноземної зоні; два покоління - в лісостепових і північних степових районах; три-чотири покоління розвиваються - у південних степових районах. Літ метеликів наголошується в різні терміни залежно від ділянки ареалу і часто є розтягнутим: імаго перезимувалого покоління літають у травні-червні, першого покоління - в червні-липні, другого покоління - липні-серпні, третього і четвертого поколінь - в серпні-вересні. Самка після спарювання відкладають від 30 до 300 яєць, максимально до 600 яєць. Яйця відкладаються самкою на нижні сторони листків кормових порід дерев, групами по 2-3, рідше - по одному. Тривалість стадія яйця 2-15 днів. Гусениці під кінець свого розвитку досягають довжини 35 мм. Забарвлення гусениць дуже мінлива, варіюється від світлої зеленого до сіро-зеленого, іноді майже чорного. На спині і з боків проходять темні смуги. Голова чорна зі світлим малюнком. Стадія гусениці триває 10-30 днів. Спершу гусениці знаходяться на листках під сплетінням з ниток шовковини, в пізніших віках починають харчуватися вже відкрито, об'їдаючи листя, а іноді і стебла. Зимують гусениці в коконах у ґрунті. Стадія лялечки триває від 7 до 38 днів. Забарвлення лялечки може бути від світло-жовтого до темно-коричневої.
Поведінка: Знижує врожай до 60%, іноді викликає 100% загибель рослин. Найбільшої шкоди завдає цукрових буряках, багаторічним бобовим, соняшнику, гороху, конопель, кукурудзі, овочевим рослинам; здатний пошкоджувати ячмінь, пшеницю, сорго, картопля.

Засоби захисту рослин