Скосар кримський

Otiorhynchus asphaltinus

Морфологічні ознаки: Жук завдовжки 8 – 11 мм, зверху блискучочорний, надкрила опуклі, з дрібними поздовжніми борозенками, прогалини між борозенками в поперечних хвилястих зморшках; головотрубка коротка, товста, нижніх крил немає, тому жуки не літають. Тіло у самців вужче, задні стегна сильно розширені до верхівки. Яйце розміром 0,6 – 0,7 мм, овальне, жовтуватокоричневе. Личинка 10 – 12 мм завдовжки, світложовта, дугоподібно зігнута, зморщена, вкрита рідкими жорсткими волосками, голова коричнева. Лялечка — 10 – 11 мм, біла, з двома шипиками на верхівці черевця.
Річний цикл: Зимують статевонезрілі жуки, а також личинки, що не завершили розвиток, у ґрунті та під рослинними рештками. З місць зимівлі виходять у квітні за середньодобової температури 10 – 12 °С. Додатково живляться бруньками винограду, листям мигдалю, горобини, яблуні, троянди. В теплу погоду жук за ніч може знищити 5 – 7 бруньок. З появою листків винограду жуки живляться ними до пізньої осені. Ведуть нічний спосіб життя, вдень ховаються. Через 3 – 6 діб після виходу з місць зимівлі жуки починають паруватися. Парування триває впродовж усього льоту. Наприкінці травня — на початку червня починається відкладання яєць, яке триває до вересня. Яйця відкладають по одному або невеликими групами в ґрунт на глибину 10 – 18 см. Відродившись через 10 – 12 діб, личинки живляться спочатку гумусом і рослинними рештками, пізніше — корінням виноградної лози. Живуть личинки, залежно від вологості ґрунту, на глибині від 10 до 30 см. Чим сухіший ґрунт, тим глибше знаходяться личинки. Вони 6 разів линяють, проходячи 7 віків. Личинки, які відродилися наприкінці травня — у червні, встигають завершити розвиток і заляльковуються. Ті, що народилися пізніше, залишаються в ґрунті до весни наступного року. На розвиток лялечки потрібно 11 – 16 діб. Жуки, що вийшли, приєднуються до старих, додатково живляться листям і через 20 – 25 діб відкладають яйця. Відроджені з них личинки залишаються на зимівлю в ґрунті. У жовтні при зниженні середньодобової температури до 10 °С всі жуки переходять на зимівлю. Жуки живуть 2 – 3 роки, впродовж яких відкладають усього до 1500 яєць.
Поведінка: Крім кримського скосаря виноград пошкоджують кілька інших видів скосарів: скосар виноградний — O. vitisGyll., малий чорний скосар — O. ovatusL. та ін. Чисельність скосарів знижують хижаки — великі жужелиці, ящірки, жаби, птахи. Яйця з’їдають мурашки.
Поширення: Трапляється в Криму, особливо шкодочинний у районах південного берега. Пошкоджує виноград, рідше плодові дерева та ягідні чагарники.

Засоби захисту рослин