Вишнева попелиця

Myzus cerasi

Морфологічні ознаки: Безкрила партеногенетична самка 2-2,4 мм довжиною, широкогрушеподобної форми, зверху чорна і коричнева знизу; трубочки чорні вусики безкрилої партеногенетичної самки - з 6 члениками. Крилата партеногенетичная самка розміром 2,4 мм, чорна. Амфигонная самка - 1,6 мм, овальної форми, безкрила. Самець - 1,7 мм, чорний, крилатий.
Річний цикл: Зимує в стадії яєць, відкладених біля основи плодових бруньок. Вишнева попелиця — дводомний вид, основна кормова рослина — черешня, а вторинна — підмаренник. Личинки відроджуються з яєць у фенофазу розпускання плодових бруньок. У період масового цвітіння черешні в колоніях попелиці відроджуються самиці-засновниці, які дають початок новим колоніям. Попелиця заселяє лише молоде листя. За сприятливих погодних умов, по закінченні цвітіння, чисельність попелиці зростає, і щільність заселення нею листя обліковували за третім балом. У колоніях попелиці, починаючи з третього покоління, разом із безкрилими самицями розвиваються крилаті мігранти, які перелітають на вторинні рослини. На підмареннику розвивається кілька поколінь безкрилих особин. У третій декаді вересня — жовтні в популяції відроджуються крилаті самці та самиці, які реемігрують на рослину-господаря, де завершують життєвий цикл відкладенням зимуючих яєць.
Поведінка: Попелиця заселяє листя з нижньої сторони. Пошкоджені листки зморщуються по спіралі або в поперечному напрямку, чорніє і засихає, набуваючи вигляду обпаленої. Часто попелиця переходить на плоди, забруднюючи їх екскрементами і линочный шкурками, різко знижуючи товарна якість врожаю. У розсадниках і молодих садах викликає викривлення і рихлість пагонів, що призводить до їх підмерзання.
В кінці липня і в серпні спостерігається значна смертність личинок і самок від високої температури і низької відносної вологості повітря, а також внаслідок погіршення умов харчування, загрубиння листя. Чисельність попелиць знижують багато видів афидофагив.
Пошкодження: Пошкоджує черешню й вишню. Внаслідок життєдіяльності забруднює їхнє листя й приріст липкими екскрементами та личинковими шкурками. За високої щільності популяції, якій сприяють помірно тепла та волога погода, попелиця заселяла плоди. Пошкоджене листя зморщується, чорніє й всихає, пагони відстають у рості, викривляються. За період вегетації розвивається 10-14 поколінь.

 

Засоби захисту рослин