Nuprid 600 FS

Manufacturer
NUFARM
Category
Insecticides
Registered until
2025-04-30
Registration number
R-76/2015
Active materials
Links

OPIS DZIAŁANIA
NUPRID 600 FS jest zaprawą owadobójczą w formie płynnego koncentratu zawiesinowego o działaniu kontaktowym i żołądkowym do zaprawiania nasion buraka cukrowego i pastewnego, przeciwko szkodnikom występującym we wczesnym okresie rozwoju roślin, zaprawiarkami przystosowanymi do zapraw ciekłych i zawiesinowych. W roślinie działa systemicznie. Zaprawę stosować tylko przy użyciu profesjonalnego sprzętu do zaprawiania i siewu nasion.

Zawartość substancji czynnej:
imidachlopryd (związek z grupy pochodnych neonikotynoidów) - 600 g/l (47,62%)

STOSOWANIE ŚRODKA
Burak cukrowy, burak pastewny
Pędraki, drutowce.
Maksymalna / zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 150 ml/ 1 jednostkę siewną (100 tys. nasion).
Maksymalna liczba zabiegów: 1

ŚRODKI OSTROŻNOŚCI I ZALECENIA STOSOWANIA ZWIĄZANE Z DOBRĄ PRAKTYKĄ ROLNICZĄ
1. Na opakowaniach zaprawianych nasion buraka cukrowego i buraka pastewnego powinny zostać umieszczone następujące zwroty:
- siew wykonać za pomocą siewników wykluczających możliwość wzbijania się pyłu w chwili dokonywania wysiewu nasion do gleby i przy napełnianiu zasobników siewnika,
- nie stosować siewników pneumatycznych, z wyjątkiem wyposażonych w dyfuzory, których końcówki należy skierować jak najbliżej powierzchni gleby, mocując na ich wylocie elastyczną rurę lub odpowiedniej długości przewód elastyczny kończący swój wylot tuż przy powierzchni gleby,
- nie dopuszczać do uszkodzenia powłoki nasion w trakcie ich przechowywania, transportu i siewu,
- zaprawione nasiona muszą być całkowicie przykryte glebą, z uwzględnieniem końców rzędów,
- nasiona rozsypane przypadkowo zebrać lub przykryć ziemią, aby zapobiec zatruciu ptaków i ssaków,
- ze względu na możliwe wysokie ryzyko dla pszczół i innych owadów zapylających należy unikać występowania spadzi po wykiełkowaniu roślin.
2. Zaprawiać tylko dobrze oczyszczony materiał siewny, o wysokiej energii kiełkowania i odpowiedniej wilgotności.
3. Zaprawione nasiona przechowywać po dosuszeniu w grubych papierowych lub foliowych, oznakowanych, szczelnie zamkniętych workach, w oddzielnych pomieszczeniach, i nie przechowywać razem z żywnością i paszami.
4. Zaprawione nasiona używać wyłącznie do siewu - nie wolno przeznaczać ich na paszę i na cele konsumpcyjne.
5. W przypadku przechowywania zaprawionych nasion, przed siewem sprawdzić siłę kiełkowania.
6. Nie stosować do zaprawiania nasion rodów hodowlanych.

TECHNIKA ZAPRAWIANIA
Zaprawiać nasiona wyłącznie przy użyciu profesjonalnego sprzętu do zaprawiania nasion buraka cukrowego i buraka pastewnego. Zabieg zaprawiania powinien zostać wykonany w sposób wykluczających możliwość wzbijania się pyłu podczas przechowywania, transportu i siewu zaprawionych nasion. Do zaprawiania nasion zawiesinę sporządzić w zbiorniku zaprawiarki lub w oddzielnym naczyniu. Najpierw wlać odmierzoną ilość wody, następnie dodać odpowiednią ilość zaprawy dokładnie mieszając. Zaprawiać bez przerw w pracy zaprawiarki, tak, aby uniknąć zasychania zaprawy. Zaprawiać nasiona w zaprawiarkach mechanicznych o ruchu ciągłym lub porcjowych zgodnie z instrukcją obsługi. Przed użyciem środek dokładnie wymieszać.

POSTĘPOWANIE Z RESZTKAMI ZAWIESINY I MYCIE APARATURY
Z resztkami zawiesiny po zabiegu należy postępować w sposób ograniczający ryzyko skażenia wód powierzchniowych i podziemnych w rozumieniu przepisów Prawa wodnego oraz skażenia gruntu, tj.:
– unieszkodliwić z wykorzystaniem rozwiązań technicznych zapewniających biologiczną degradację substancji czynnych środków ochrony roślin, lub
– unieszkodliwić w inny sposób, zgodny z przepisami o odpadach.
Wodę użytą do mycia zaprawiarki:
- zużyć do sporządzenia zawiesiny podczas kolejnego zaprawiania lub
- unieszkodliwić z wykorzystaniem rozwiązań technicznych zapewniających biologiczną degradację substancji czynnych środków ochrony roślin, lub
- unieszkodliwić w inny sposób, zgodny z przepisami o odpadach.
Po pracy aparaturę dokładnie wymyć.

 

Registered for cultures
Sugar beets
Red beet