Бадемов семеяд

Eurytoma amygdali

Бадемовият семеяд е един от най-сериозните вредители на бадема у нас и се среща главно в южните райони на страната. Напада по-ограничено още и черешата и кайсията.

Възрастното насекомо има червеникав цвят, светли космици и по външен вид осата наподобява крилата мравка.

Бадемовият семеяд развива едно поколение годишно и зимува като ларва вътре в нападнатите плодове, които остават най-често по дърветата до следващата пролет. През пролетта, в края на март и началото на април, ларвата какавидира. След около 25 дни осите прогризват отвор в черупката и започват да излитат. Скоро след това женските снасят яйцата си в младите още незатвърдени плодчета. Нападнатите плодове отначало са без видими признаци на повреда. По-късно изостават в развитието си, зелената обвивка се спарушва, пожълтява и не се отделя от костилката. Те не окапват и се отделят много трудно от дървото.

БОРБА
Борбата включва агротехнически мероприятия като обиране и изгаряне на червивите плодове, а химичната борба с инсектициди трябва да се изведе срещу осата преди яйцеснасяне, като е необходимо да се проведат две третирания: в началото на излитане на осите и второто по време на масов летеж

Продукти за растителна защита