Гроздови молци

Eupoecilia ambiguella

Шареният гроздов молец е повсеместно разпространен в страната и е един от най-големите неприятели по лозата. Еднопоясният гроздов молец се среща у нас едновременно с шарения главно в лозарските райони с по-влажен климат край Черно море.

Повредите се причиняват от гъсениците на двата вида, които нагризват цветните пъпки, цветовете, ягоридата и младите и узрели зърна. Нападнатите зрели зърна са негодни за прясна консумация и са с понижени технологични качества. Често по тях се развива сиво гниене ( Botritis cinerea). У нас шареният гроздов молец развива три поколения годишно, а еднопоясният - две. И двата вида зимуват като какавида в пашкулчета под старата кора на главините или в пукнатините на коловете. Пеперудите от първото поколение летят през април и май преди цъфтежа на лозата. Гъсениците от това поколение изгризват цветните пъпки, унищожават цветовете на цъфналите реси , по-късно нападат и дребните зърна на младата ягорида. При храненето си ги омотават в паяжина, като правят пашкулче, в което се скриват. Пеперудите от второто поколение летят в края на юни и първата половина на юли, като гъсениците им се хранят с месестата част на неузрелите зърна, нагризвайки също дръжките на зърната и чепките. Пеперудите от третото поколение на шарения гроздов молец се появяват през август, като снасят яйцата си по зреещите зърна на гроздето. Излюпените гъсеници се хранят с месестата част на зърната правейки ходове в тях. Гъсениците от това поколение са най-многочислени и повредите са много големи.

Борба
Правилното извеждане на борбата с химическата средства срещу гъсениците на първото поколение, които са по-малобройни има по-малко листна маса и са по-уязвими може в значителна степен да реши проблема с гроздовите молци, като намали потенциала им за развитие на следващите поколения. При необходимост се третира срещу второто поколение, а срещу третото трябва да се използуват инсектициди с много къс карантинен срок, поради близостта на гроздобера.

Продукти за растителна защита