Колорадски бръмбар

Leptinotarsa decemlineata

Колорадският бръмбар /Leptinotarsa decemlineata/ е дълъг около 10 мм и широк около 7 мм и може лесно да се разпознае по десетте напречни черни ивици върху жълтите му крила, по пет от всяка страна. Големите популации на ларвите му могат да причинят значителни щети върху картофените посеви, изяждайки лисната маса. В много стран са установени със закон карантинни ограничения в чистите зони и активна борбата с вредителя в нападнатите площи.        

Симптоми.
Новоприиждащите бръмбари кацат върху младите растения и се хранят с листата им. Те прилепват оранжево-жълтите си яйца, дълги около 1-2 мм, в характерни добре оформени купчини от по 15-80 яйца, с върхове насочени и прикачени към долната страна на листата. Ларвите са много лакоми; те безпогрешно започват храненето си от краищата на листата и могат да унищожат много листа. В тежки случаи целият лист се изяжда, като остават само дръжките и главните жилки.

Жизнен цикъл.
Бръмбарите презимуват в почвата на дълбочини от 20-50 см в/или около терени, където са били отглеждани картофи. В Западна Европа те се появяват в края на април до края на май и тогава мигрират към младите растения.

Поради това първо се наблюдават по краищата на картофените ниви. Когато дневните температури надвишат 17°C, женските започват да снася яйца и това продължава в рамките на две до три седмици. През този период една женска снася от 300 до 700 яйца. Почти всички презимували бръмбари умират скоро след снасяне на яицата. В зависимост от температурите яйцата се излюпват за 5до 21 дни. След няколко дни младите сиви ларви придобиват характерния си ярък до тъмно червен цвят. Те имат три чифта крака и ясно оформена черна глава. Друга отличителна черта на ларвите са черните оцветявания около дихателните отвори от двете страни, върху всеки сегмент от тялото им. През ларвения период, който продължава от 3 до 5 седмици, ларвите преминават през три фази. В четвъртата си фаза ларвите стават оранжево червени и до няколко дни след това се заравят в почвата, за да какавидират. След две седмици /в края на юли/ началото на август/ летните бръмбари излизат от какавидата и това са възрастните, които се наблюдават по картофените посеви през август.

През горещи лета цикълът от яйцето до появата на летния бръмбар отнема около 35 дни, а през влажните може да продължи до 70 дни. След края на август /летните/ бръмбарите се скриват в почвата, където ще останат до следващата пролет. Заравят се на около 20 до 50 см, в зависимост от нивото на подземните води, наличието на плътни земни слоеве и от самия индивид. Презимуващите бръмбари умират при падане на почвената температура под -7 °C. Жизненият цикъл на Колорадския бръмбар и неговата продължителност зависят до голяма степен от климатичните условия. Силните дъждове често отмиват младите ларви и яйчните купчинки от листата и тогава те умират. През студените лета, ларвите се развиват бавно. През прекалено топли лета може де се развие второ, а дори и трето поколение, макар че това се случва рядко в Холандия. При температури над 25°C възрастните бръмбари може да мигрират на големи ята, ако няма достатъчно храна, и носени от вятъра могат да изминат големи разстояния.

Възможности за контрол.
Пръскайте посевите с пестициди, веднага след излюпване на яйцата
Контролирайте ларвите по самосевките и по другите култури.

Продукти за растителна защита