Листни въшки

Aphidoidea

Листните въшки са враг на всички видове растения, независимо дали се отглеждат в стайни или в градински условия. Стайните обаче страдат целогодишно, докато градинските - само през лятото.

Афидите имат гладко тяло с овална форма и 2 миниатюрни клюнчета, с които изсмукват растителните сокове. На цвят са зелени, черни, розови, кафяви. Някои видове имат крилца. Възрастните екземпляри се развиват за 7 - 8 дни от излюпването и почти веднага започват да се възпроизвеждат.

Тези вредители засягат всички части на растението и най - вече нежните, млади издънки. Основните струпвания на паразите са в основата на клоните и по долната част на листата. Образува се тъмен на цвят налеп. Насекомите смучат растителни сокове непрекъснато, като остатъчните вода и захари оформят лепкави дири по засегнатите участъци. Често върху тях се образува черна плесен.

Най - сигирният начин за борба с афидите, е добрият, ежедневен контрол. Ако растението е засегнато в начален стадий, можете да го натопите с листната маса надолу в дълбок съд с хладка вода. Трябва да повторите процедурата 2 -3 пъти. Този начин не е приложим за наскоро засадените растения! Друго надеждно средство е неколкократното отмиване на паразитите с гъба, напоена в сапунен разтвор.

Естествено, надежден вариант е използването на подходящ инсектицид, който трябва да бъде избран внимателно. Съществуват препарати, които са с краткотрайно действие ( използват се за пряк контакт със засегнатитете части на растението), и дълготрайно действащи ( в това число системните инсектициди). Лечението трябва да се осъществи по възможност извън обитаемите помещения, на място, което не е ветровито. Можете да използвате прахчета (поръсват се директно върху болните листа), течни препарати (разтварят се с вода, според инструкциите на опаковката), готови спрейове. Трябва да се внимава изключително много, тьй като някои растения (билки, подправки) не понасят токсичните вещества! Контактните инсектициди действат моментално при прекия досег със заразеното растение, докато системните навлизат в растителните сокове, а оттам биват погълнати от самите афиди. По - често употребяваните инсектициди са малатион, перметрин, делтаметрин.

След успешното третиране на растенията, те трябва да се измият добре, защото мъртвите афиди остават полепнали по тях. Почистването може да стане и с помощта на лепкавите листа на някои насекомоядни растения, като дросерата. Наред с насекомоядните, кактусовите, сукулентните и бромелиевите растения трудно прихващат тези вредители.

Продукти за растителна защита